Termin Pin Up prvi put se pojavio četrdesetih godina prošlog veka i odnosio se na slike lepih i atraktivnih žena koje su muškarci kačili na zid (engl. pinned up – okačene) i u neku ruku su bile preteča Plejbojevih (Playboy) zečica. Prava priča počinje za vreme Drugog svetskog rata, kada je američkim vojnicima, koji su bili daleko od svojih domova i lepših polovina, bila potrebna uteha i motivacija koja bi im vratila veru i pomogla da dočekaju novi dan na bojištu. A ko će to bolje uraditi od zanosne devojke koja požudno gleda sa postera? Časopisi su počeli masovno da objavljuju slike seksepilnih devojaka raskošnog izgleda čiji se stil i danas prepoznaje i kopira, a muški deo populacije prosto je bio oduševljen. Novi instant hit je stvoren.

slika 1 pin up Pin Up: Retro glamur sa ukusom lilihipa

Slatko poput lilihipa

Kasnije su se u ulogama Pin Up devojaka našle i neke od najpoznatijih holivudskih zvezda poput Ave Gardner (Ava Gardner), Bet Dejvis (Bette Davis), Merilin Monro (Marilyn Monroe) i Džin Harlou (Jean Harlow), Beti Pejdž (Bettie Page), dok je Beti Grebl (Betty Grable) svetsku slavu stekla upravo kao najpoznatiji Pin Up model.

slika 2 pin up Pin Up: Retro glamur sa ukusom lilihipa

Beti Grebl najpoznatiji Pin Up model

Upravo zbog svoje ogromne i neprolazne popularnosti, Pin Up stil je kasnije potpuno komercijalizovan i korišćen u najrazličitije svrhe. Coca-Cola jedna je od prvih kompanija koja je prepoznala moć zasnosnih Pin Up devojaka i stavila ih na svoje plakate. Slično je uradila i američka vojska i mornarica, koja je iskoristila Pin Up modele da bi što više motivisala ljude da im se priključe. Tokom pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka, Pin Up devojke su bukvalno iskakale iz frižidera, budući da su se njihove fotografije nalazile na svim mogućim (i nemogućim) proizvodima.

pin up girl collage 3 Pin Up: Retro glamur sa ukusom lilihipa

Pin Up stil prepoznajemo i u raznim reklamama

A šta je to što Pin Up čini tako jedinstvenim i zanosnim? Upravo odeća, šminka, frizura, donje rublje i taj pritajeni seksepil kojim odiše svaki poster.

Odeća karakteristična za Pin Up devojke podrazumevala je duboke suknje, kratke šortseve, prugaste i tufnaste košuljice obavezno zavezane u čvor, mornarski i biznis kostimi, a boje koje su preovladavale bile su crvena, plava, bela i crna. Korseti, steznici, halteri, samodržeće najlonke, prozirne gaćice, grudnjaci na špic, resice, perje i volani naglašavali su ženstvenost i obline modela sa blagim poigravanjem sa fetišima, uglavnom u burlesknom stilu. Što se šminke tiče, akcenat je bio na jarkocrvenim usnama i obrvama oblikovanim u pravilan luk. Nezaobilazne su bile i Clutch tašne, PeepToe cipele i naravno mašnice i tačkaste trake za kosu.

Da Pin Up stil ni danas nije izgubio na popularnosti dokazuju nam i mnoge zvezde koje se odlučuju za vintidž garderobu, mornarske kostime i retro šminku inspirisane ovim glamuroznim razdobljem. Jedna od njih je i Bijonse (Beyoncé) koja je svoju naklonost Pin Up-u pokazala u spotu za pesmu “Why don’t you love me”.


Ginger Lady obožava modu, ali izbegava da piše o njoj. Obožava muziku ali ne peva pod tušem. Voli da pozira a nije model. Piše ono što zna i u šta veruje. Svoj život umesto u ružičasto boji u crveno i definitivno nema vremena za gubljenje. We don’t have all the time in the world. The time is now.

Comments