Dakle, plakanje za vreme filma znači da imate tu empatiju, da ste u stanju da se povežete sa emocijama koje proživljava neka druga osoba, na osnovu njenog izraza lica i situacije koju dočarava svojom glumom. Iako znate pre svega da je u pitanju ubdeljivo tumačenje uloge, da ta bol nije vaša, takođe znate kako je to biti povređen, zbunjen, prevaren, osećati radost, požudu, strepnju i strah. A takođe znate i da taj glumac sigurno poznaje sva ta osećanja, jer inače ne bi mogao tako dobro da ih prenese. U tom trenutku, delite kolektivno ljudsko iskustvo – svi poznajemo sva osećanja, a kada ih vidimo na filmu, kada se prikazuju na distanci od nas samih, daju nam širu perspektivu, koja omogućava da ih prepoznamo i da na njih reagujemo, omogućavaju nam da se povežemo i da razumemo svačija osećanja.
Sposobnost tog povezivanja, odnosno empatija, ne govori dakle o nečijoj slabosti, već upravo o izuzetnoj mentalnoj snazi, jer izražavanje i proživljavanje emocija zahteva puno energije. Empatija je izuzetna veština koja se sve više ceni, jer se danas uočava njena praktična upotreba i korist u poslovnom svetu, odnosno, u timskom radu. Ona pomaže timovima da se povežu i postignu poslovne uspehe, a pojedincima da ostvare svoje ciljeve u karijeri i ljubavi.
Istraživači koji su proučavali pojavu emotivnih izliva, odnosno plakanja za vreme gledanja filmova, utvrdili su da je za to potrebna empatija, otvorenost, ženstvenost, visok nivo inteligencije i samopoštovanja, kao i izvesno životno iskustvo i nivo svesnosti. Nakon potresnog filma, tokom koga su plakale, žene su govorile o dubokoj emocionalnoj povezanosti koju su osećale sa likovima iz filma, a muškarci nisu imali tako jaka osećanja nakon filma. Psiholozi zaključuju da su osobe koje plaču dok gledaju scene koje ih emotivno dotiču, imaju izvesnu prednost nad onima koji ne doživljavaju lako tako duboka osećanja, jer su u stanju da bolje razumeju druge ljude na osnovu njihovog govora tela i izraza lica i da zato imaju bolju i uspešniju komunikaciju.
izvor naslovne fotografije: instagram.com/isntmainstream
Brankica Milošević