Takozvano skromno hvalisanje

Hvalisanje maskirano u samokritiku ume da bude izuzetno iritantno – ova igra vas stavlja u poziciju da “tešite” osobu koja sebi nešto prebacuje i govorite joj o njenim dobrim stranama, umirujete njenu nesigurnost i hranite joj ego. Teško je ne činiti to u takvoj situaciji, čak i kad ste potpuno svesni da je u toku psihološka igra u kojoj ne želite da učestvujete. U skromna hvalisanja spada i to kad se neko žali kako je suviše zauzet (poslom u kome odlično zarađuje, putovanjima na koja “mora” da odlazi, preteranim obavezama oko svoje silno angažovane i uspešne dece…), zbog čega se osećate kao da vi sami niste postigli ništa naročito u životu. Ovom igrom žene često nastoje da podriju samopouzdanje drugih žena, “lečeći” svoje komplekse na taj način.

Primedbe i nezadovoljstvo zbog svega i svačega

Nesigurne osobe često ističu kako je sve oko njih manjkavo i kako ništa nije dovoljno dobro za njihove kriterijume, jer na taj način žele da pokažu koliko visoke standarde imaju. To je znak da su bolji od svih oko sebe – i od vas.
Kad počnete da se osećate loše zbog drugih, razmislite da li oni zapravo podižu “dimnu zavesu” oko svoje nesigurnosti, igraju psihološke igre (svesno ili nesvesno), jer se hrane time da se drugi osećaju bedno, neuspešno i nesrećno. Kad ste toga svesni, lakše ćete zadržati stabilnost i samopouzdanje i odbraniti se od onih koji žele da vam ih naruše.

Naslovna fotografija: instagram.com/stylegator

Brankica Milošević

Comments