Najpre, uputite se o razvoju i značajnim poslovnim uspesima Sjedinjenih Američkih Država. Posle Drugog svetskog rata, malo je svetskih kompanija moglo konkurisati američkim. Na samom kraju rata SAD su pokrivale 2/3 svetske industrijske proizvodnje. Američke kompanije su delovale po čitavom svetu, njihovi resursi su bili ogromni, fundamentalna istraživanja i razvojni projekti su se radili u velikom broju, otvarale su se kompanije širom sveta. Bilo je to “zlatno doba” američke privrede, koje je trajalo više od 30 godina.
Kraj “zlatnog doba” počeo je 1970. godine ali su SAD i dalje ostale najbogatija država na svetu, koja ima ogromnu vojnu i političku moć. Uprkos tome što se u američkoj ekonomiji javljaju evidentne promene i tome što se danas američke kompanije susreću sa ozbiljnom konkurencijom (Rusija, Japan, Kina), ipak su SAD i dalje veoma snažne i američki menadžment se nije promenio od svog “zlatnog doba”. Te tako, ukoliko bi neki novi zaposleni, koji je van američkog kontinenta, prvi put dobio posao u američkoj kompaniji, on bi mogao da očekuje sledeće događaje:
Na samom početku, poslodavac bi mu u pismenoj formi dao najneophodnije informacije vezane za posao koji treba da obavlja, zatim, novozaposleni bi saznao koliku platu treba da očekuje i koje su moguće beneficije, nakon toga, novozaposleni bi dobio ključ od ulaznih vrata poslovne zgrade u kojoj počinje da radi i imao bi već rezervisano mesto na parkingu. Isto tako, iako govori istim jezikom, shvatio bi da je američki engleski mnogo direktniji, eksplicitniji i racionalniji i da sve što treba da bude rečeno – upravo to i bude, ništa se ne ostavlja za nagađanje.
Svakako vam savetujemo da učite američke fraze, da vodite računa na razliku između britanskog engleskog i američkog engleskog jezika. Iako su razlike (naročito u pisanju) male, one ipak postoje. Naravno, ukoliko ste već u poziciji da radite za neku američku kompaniju ili da sa istom pokušavate da pregovarate, jasno je da ste već u potpunosti usvojili poslovni engleski jezik, kako usmeni tako i pisani.