Suočite se sa svojim strahom i bespomoćnošću, odnosno sa ishodom koji vas najviše plaši. Pitajte sebe šta je ono što vas užasava i o čemu ne želite ni da mislite (a to je verovatno mogunost samoubistva voljene osobe, ili neka druga dramatična akcija) i pripremite se za to. Zapravo, nije moguće pripremiti sebe za gubitak, ali moguće je suočiti se sa svojim strahom.
Pokušajte da objektivno sagledate štetu koju voljena osoba sa graničnim poremećajem ličnosti nanosi vama i posredno, ostalima koji su bitan deo vašeg života. Sagledajte ovaj problem sa aspekta svoje funkcionalnosti kao člana porodice, kolektiva, društva i procenite i vrednujte suprotstavljene aspekte – vaša veza nasuprot ostatka vašeg života.
Postavite granice u odnosu, sa svešću da se to voljenoj osobi nikako neće dopasti i da će pokušati da vas sabotira, izmanipuliše i intenzivira vaše osećanje krivice. Ali, to je način da joj vratite odgovornost za njen život i da ne učestvujete u njenim igrama. Kada vas pozove, jer je u krizi (i potrebno joj je da crpi životnu energiju iz vaše brige i pažnje), nemojte potrčati da je spasavate (obuzdajte poriv), već joj recite da verujete da će ona umeti da se sa tim izbori, kao i toliko puta do sada. A zatim se više ne javljajte na telefon.
Pružajte voljenoj osobi empatiju, ali ne i simpatiju (vi volite nju i razumete da je u teškoj situaciji, ali njeni problemi vam se ne sviđaju). Postavite granice komunikacije i budite dostupni i otvoreni samo kada se voljena osoba pridržava tih smernica. Ovo će biti naročito teško – ona ne želi da izgubi prednosti svoje manipulacije vašim osećanjem krivice i njeno ponašanje će eskalirati i biće dramatičnije i agresivnije nego obično. Ali vi morate biti političar, dati joj vremena i čvrsto se držati onoga što ste zacrtali – uskraćivati joj pažnju i prisustvo kada ne poštuje vaše granice i biti tu za nju, kada pokaže poštovanje. Odličan trening za vas i za osobu sa graničnim poremećajem ličnosti, koji nešto mora da promeni u vašem odnosu, a to nešto može biti samo bolje. Kada pokaže da poštuje vaše granice, pružite povratnu informaciju o onome što cenite i vrednujete u njoj (to je nagrada za dobro ponašanje).
Shvatite da voljena osoba možda nikada neće razumeti koliko vas povređuje i koliko razorno utiče na vas i ostale aspekte vašeg života – ona vam ne uskraćuje razumevanje, već prosto nema kapacitete da u tom svetlu sagleda sebe i vaš odnos. Preispitajte i procenite svoju spremnost da živite sa tim.
Potražite podršku drugih koji su prolazili kroz isto što i vi, i znaju kako se osećate, a najvažnije od svega, budite velikodušni prema sebi i ne osuđujte sebe zbog izbora koje ste napravili – kao ni zbog onih koje ćete možda napraviti.
Naslovna fotografija: unsplash.com
Brankica Milošević