Analizirajte svoje navike odlaganja
Odlaganje služi svrsi – sve što radimo, koliko god delovalo nelogično, radimo iz određenog razloga. Potrebno je da shvatite šta vam odlaganje pruža, šta je ono što vam donosi. Možda vam izgleda kao da vam „kupuje vreme“, ali verovatnije je da služi kao štit od neuspeha. Napravite holistički uvid praveći listu prednosti i nedostataka za svaki posao koji radite. Uočite da se pritom ne bavite definicijom zadatka, već ukupnim kontekstom – to će vam dati dublji uvid u vaše navike odlaganja.
Moć planiranja
Danas se svi služe planerima, podsetnicima i organizatorima zadataka – možete ih imati na telefonu, ili u svesci, ako više volite olovku i papir. Opremljeni ste svim mogućim alatima za planiranje, samo treba da se snađete i da rasporedite vreme. A vreme je vaše najveće bogatstvo, ako ga upotrebite za svoju dobrobit. Posvećivanje određenog vremena određenom zadatku daje vam, nakon tog zadatka, slobodno vreme za nešto drugo. Kad usvojite ovu perspektivu, biće vam lakše da isplanirate vreme i da poštujete raspored. Ako ste za danas upisali sređivanje špajza i terase od 9 do 11, to znači da ćete sutra to vreme imati za nešto drugo – za šetnju, šoping, izležavanje…
View this post on Instagram
Olakšavanje zadataka
Ništa što je vredno ne dolazi lako, kaže izreka. Iako je najvećim delom istinita, potrebno je da se malo opustite i olakašte sebi. „Spustite loptu“, „olabavite“ malo, pre svega prema sebi. Preterano kritički pristup može vas dovesti do osećanja preplavljenosti zadacima, kao i osećanjima. Recimo, imate zadatak da napravite prezentaciju, pre koje treba da obavite anketu, napravite preliminarno istraživanje i napišete esej, kreirate projekciju slajdova. Sve to izgleda previše, kad pogledate ceo zadatak i izaziva u vama osećanje da mu niste dorasli, da ste neuspešni i da nikad nećete stići. Naravno, ima mnogo posla – ali, vi planirate posao, odnosno vreme. Ne možete sve to obaviti za jedno veče, ali jedno po jedno i dan po dan – i zadatak je gotov bez previše napora. To vam ne ostavlja „lufta“ da odugovlačite i čekate poslednji momenat, jer u poslednjem momentu svakako nećete stići da obavite zadatak koji se sastoji iz više segmenata. Zato morate početi na vreme – tome služi planiranje vremena.
Davanje priznanja
Potrebno je da sebe pohvalite, da osetite postignuće, da sebi odate priznanje – nemojte vrednovati važnost posla koji ste obavili, već svoje angažovanje. Bilo da ste izašli na kraj sa gomilom veša sa terase dan pre nego što ste sebi odredili rok za to, ili ste napisali mesečni izveštaj na poslu tačno na vreme, a da niste posao donosili kući i radili po celu noć (već ste isplanirali i počeli na vreme) imate prava da sebe nagradite i da se osećate trijumfalno. Zadobili ste veliku pobedu i zaslužili ste zlatni pehar, zato dopustite sebi da osećate zadovoljstvo i da vrednujete svoje postignuće u odnosu na problem koji ste prevazišli. Slavite svoje male pobede, jer one su velike.
Naslovna fotografija: instagram.com/howtobeparisian
Brankica Milošević