Pokazuje vam kako stvari izgledaju iz perspektive partnera

Svađa vam pomaže da shvatite kako funkcioniše um vašeg partnera, kako shvata stvari i kako reaguje na okidače. Ukazuje na njegove slabe tačke, otkriva njegove slabosti i odbrane. Iako to sve nije prijatno videti i osetiti, a možda i ne vidite dok su strasti uzburkane i dok pokušavate da zastupate sebe i svoja ubeđenja, kad pređete u modalitet rasprave, moći ćete mnogo bolje da razumete svog partnera i da mu objasnite svoje motive onako kako će najbolje da razume – i da shvatite njegove. Konstruktivna svađa ne bi trebalo da sadrži napad i kritiku (naročito ne vređanje), ali teško je ostati u okvirima dobrog vaspitanja, kad sve u vama kuva.

Zato je vrlo zdravo pokrenuti sporna pitanja čim se pojave i ne dopustiti da se naboj nataloži – što se češće raspravljate, ređe ćete se žučno svađati i imaćete bolju priliku da saslušate i razumete partnera u situacijama kada je to najpotrebnije – kad on nije zadovoljan i ima potrebu da bude shvaćen i uvažen. Vežbanje u slušanju i razumevanju, u “neprimanju” na partnerova osećanja, usavršiće vaše komunikativne sposobnosti i dati vam najkorisniji instrument u svakoj vrsti odnosa (i sukoba) – onaj ko zadrži perspektivu, u prednosti je i u mogućnosti da rešava sukobe i probleme.

Naučićete da postižete kompromise

U poštenoj svađi nije važno ko je u pravu, nego šta je za koga istina i kako da uskladite vaše istine, tamo gde se razlikuju ili su suprotstavljene. Postizanje kompromisa je znak poštovanja nečije istine – složite se oko toga da se ne slažete i onda se dogovorite oko toga šta biste mogli da preduzmete, tako da oboje budete zadovoljni. To ne znači da ćete oboje biti zadovoljni sve vreme, već da ćete uglavnom biti zadovoljni načinom na koji uspevate da kontrolišete neki problem. Praksa poštene svađe, pokretanja rasprave oko spornih pitanja uvek kad se pojave i postizanja kompromisa, podići će vaš odnos no najviših nivoa stabilnosti i poverenja.

Izvor fotografija: instagram.com

Aleksina Đorđević

Comments