Zaokreti i promene u karijeri mogu se napraviti u bilo kom trenutku, a to je obično onda kada osećate da ste nezadovoljni na svom poslu, da ne koristite sve svoje potencijale i da možete više. Neke razvojne prekretnice se, međutim, često dešavaju kada stignete do tridesete godine – to je vreme kada dosežete izvestan nivo zrelosti i jasnoće koju do tada niste imali. Poznajete sebe bolje nego ikada, stekli ste lična i profesionalna iskustva, dostigli integritet, a u punoj ste snazi i možete početi sve ispočetka. Sa 30 možete (ponovo) upisati fakultet, ili na druge načine steći nove veštine ili usavršiti one koje imate – život je pred vama i nećete žrtvovati mnogo, jer imate snage da gurate i vučete jače i napredujete više, nego što ćete moći kasnije u životu.
Osećaj da ste pogrešili pri izboru zanimanja može biti poražavajući, ali istraživanje novih mogućnosti može nahraniti vašu dušu i ispuniti ambicije koje ste u međuvremenu razvili. Nakon što ste se u dvadesetim suočavali sa izazovima života odraslih, sa trideset znate na čemu ste i ako osećate da to nije ono gde želite da budete, pravo je vreme za promene kada je karijera u pitanju. U ovim godinama obično imate manje odgovornosti i obaveza nego što biste imali sa 40 ili 50 godina, što olakšava ulaganje u sebe – možete napraviti zaokret ka onome u čemu ste strastveni i provesti narednih tridesetak godina zadovoljni i uspešni, pre nego što odete u penziju.
Promena karijere u tridesetim
Profesionalni život bi trebalo da vam omogućava solidnu zaradu, ali osim toga bi trebalo i da vas ispunjava – na poslu provodite veliki deo svog života, pa zašto ne biste radili nešto što volite. Život je ionako suviše kratak, pa vredi potruditi se da uzmete od njega ono što želite.
Ova mentalna jasnoća može vam pomoći da napravite promene u karijeri koji je u skladu sa vašim ciljevima, vrednostima i onim što vas istinski angažuje. Sa 30 godina već imate iskustvo i veštine koje će poslodavci ceniti i velike su šanse da novi posao nećete započeti na početnoj poziciji.
Ako se u svojoj tridesetoj godini nalazite na prekretnici, odvojte malo vremena da procenite razloge koji stoje iza vaše potrebe za promenom, kako biste se osnažili da napravite skok i krenete dalje.
Preispitajte se o tome koliko ste dobri u onome što radite, da li vam možda posao donosi zadovoljstvo, ali ga toksično radno okruženje umanjuje? Šta je ono što u vašoj karijeri ne funkcioniše, da li možda ne osećate dovoljno izazova, ili ne vidite mogućnosti za napredak? Kako se osećate kada pomislite da ćete to raditi do kraja života? Da li ste spremni da radite nešto što volite za manju platu? Da li biste ostali na poslu ako se nešto promeni u vašoj poziciji (i šta bi trebalo da se promeni)? Da li su vaša očekivanja realna i kako želite da vam život izgleda za pet godina?
Odgovori na ova pitanja pomoći će vam da temeljno sagledate svoje nedoumice, želje i stremljenja i odredite šta je najbolje za vas. Ako je to promena karijere, nastavite dalje da razjašnjavate svoj položaj, kako biste otkrili mogućnosti za promenu i napredak.
Ispitajte svoju trenutnu karijeru
Pre nego što pristupite promenama, proverite sa sobom gde se nalazite – iskrena samoprocena će vam pomoći da utvrdite šta vam nedostaje trenutnoj poziciji i da razjasnite kakvu vrstu promene želite da napravite.
Razmislite šta vas je dovelo do vašeg trenutnog polja i pozicije. Da li vas je vodila strast? Da li ste svoju profesiju izabrali zato što su to drugi očekivali od vas i sugerisali vam „siguran izbor“? Razmotrite sve aspekte posla kojim se bavite – i one koji vam se sviđaju i one koji vam se ne sviđaju. Napravite listu „za“ i „protiv“ da biste to mogli jasno da vidite i uporedite.
Napravite popis svojih veština i strasti
Može vam biti od pomoći da naprivite listu svojih veština i strasti, a kada to uradite, razmislite o tome koje veštine biste mogli koristiti da istražite nove puteve (na primer, komunikacija, fleksibilnost, kreativnost, organizacija…). Sigurno već umete mnogo toga što će vam pomoći da napravite zaokret i izvedete promene u karijeri. Ako tačno znate čime raspolažete, koje su vaše prednosti i šta vas pokreće, lakše ćete pronaći pravi put.
Odredite promene u karijeri koje želite
Upotrebite liste koje ste napravili i koristite ih kao referencu da pronađete novi karijerni put ili definišete promene u trenutnoj poziciji koje želite da uvedete. Procenite svoje prednosti i mane, lične interese i ono što želite dugoročno od svog sledećeg posla sa punim radnim vremenom. To može uključivati bolje beneficije, fleksibilnost radnog vremena, mogućnost bržeg napredovanja, a sa ovim saznanjima možete odrediti u kom pravcu ćete se kretati.
Pronađite svoju novu karijeru
U svakoj oblasti koja vas zanima postoje brojni poslovi, pa je važno da istražite opise poslova, prosečne zarade, prednosti i nedostatke svakog puta u određenoj oblasti. To će vam pomoći da definišete kojim tačno poslom želite da se bavite i da jasno sagledate relevantnost svog iskustva i veština kojima raspolažete, odnosno, šta treba da uradite da biste se u potpunosti kvalifikovali za željeni posao.
Ako želite da pokrenete sopstveni posao, istražite najbolje načine da počnete i razmotrite ono što su drugi preduzimali u toj oblasti – i oni koji su uspeli, kao i oni koji nisu.
Osvežite svoj CV
Ažurirajte svoj CV, kako biste uključili sve relevantne veštine i iskustvo koje trenutno imate. Podelite ga na poslovnim platformama, svom vebsajtu ili porfoliju, pošaljite ga na postojeće konkurse za poslove koji vas interesuju. Nikada ne znate gde vas potencijalni poslodavci ili drugi profesionalci mogu zapaziti, zato budite spremni i prisutni.
Steknite nove veštine i iskustva
Razmislite koje veštine su vam potrebne za posao iz snova i potražite različite načine da ih steknete. To može značiti dodatno obrazovanje, kroz studiranje uz rad, ili pohađanje kurseva i obuka, čitanje literature, proučavanje načina rada i karijernih puteva uspešnih osoba na koje se ugledate. Nova iskustva i veštine možete steći i volonterskim radom ili stažiranjem, što vam može pomoći da izgradite profesionalnu mrežu na putu ka novoj karijeri.
Takođe, usavršavanje veština u slobodno vreme je veoma važno – ako ste zainteresovani za pisanje, pokrenite lični blog; ako želite da postanete grafički dizajner, eksperimentišite u dostupnim programima – lista mogućnosti je dugačka i opcije su beskonačne, iskoristite sve mogućnosti za koje saznate za sticanje veština i iskustva
Promene u karijeri i finansijski plan
Promene u karijeri mogu biti finansijski izazovne, pa se pripremite pregledom svojim prihoda, troškova, kredita, štednje. Vidite da li postoje načini na koje možete da prilagodite svoj budžet i doprinesete više svom fondu za hitne slučajeve; preispitajte oblasti u kojima možete smanjiti troškove i budite spremni da promenite svoj životni stil, da biste osigurali finansijsku podlogu koja će vam olakašti prelazak na novu karijeru i prilagođavanje promenama u prihodima.
Pojavite se
Predstavljanje sebe može biti zastrašujuće, ali je neophodno da se pojavljujete i prijavljuejte za nove poslove – morate rizikovati i posegnuti za onim što želite. Oglašavajte se na društvenim medijima i kontaktirajte prijatelje, članove porodice i svoje profesionalne kontakte u poslu kojim želite da se bavite. Iznesite im svoje planove za karijeru i zamolite ih da vas imaju na umu i da vas se sete kada se ukaže prilika. Tiho kretanje u karijeri može biti osnažujuće, ali marketing će vas istaći i potencijalno vam pomoći da brže dobijete posao iz snova.
Nemojte se plašiti da se prijavite za nove poslove – najgore što može da se desi je da budete odbijeni, ali barem ćete stupiti u kontakt sa pravim ljudima i imati priliku da ostavite utisak. Osim toga, to je iskustvo koje će vam pomoći da nastupate sa više samopouzdanja.
Ne spaljujte mostove
Nastavite istim tempom na poslu kojim se bavite, dok ne osigurate sebi novi posao, a kada to uradite, obavestite svoje pretpostavljene unapred. Važno je da se sa prethodnim poslodavcem rastanete u najboljim odnosima, uz zahvalnost za priliku koju su vam pružili i sve što ste naučili na tom poslu. Takođe, oprostite se od kolega sa zahvalnošću i postarajte se da pružite svu pomoć onome ko će vas zameniti i da sredite svoje poslove pre nego što odete.
Promene u karijeri se ne dešavaju preko noći – možda ćete raditi na tome duže nego što ste mislili, ali možda ćete otkriti da vas je sve što ste radili do sada pripremalo za to. Sa trideset godina, vreme radi za vas – budite hrabri i dajte sve od sebe da otkrijete svoje strasti i ostvarite svoje potencijale.
Pročitajte i ovo: Kako da uspešno promenite karijeru
Naslovna fotografija: instagram.com/veneti.a
Brankica Milošević