Bolje ćete se osećati ako oslobodite bes

Savremen svet ima velikih problema sa kontrolom besa. Mnogo smo ljuti, jer smo stalno pod stresom i veoma frustrirani. Ne znamo da se nosimo sa tako jakim osećanjem, koje nas obuzima i tera nas na akciju. Zato je popularno verovati da oslobađanje besa pomaže da ne eksplodiramo, da je korisno vrištati u jastuk, udarati u jastuk i uopšte, iskaljivanje besa na jastucima smatra se zdravom alternativom vrištanju i udaranju prespore kasirke u supermarketu, dok žuriš kući jer te boli glava i ide ti se u wc.

Dosta psiholoških tehnika relaksacije vrti se oko ideje da je bolje da izudarate jastuk, nego da nokautirate šeficu.        Iako deluje kao da ima smisla, naučnici tvrde da nema. Izražavanje ljutnje, čak i protiv neživih predmeta, uopšte vas ne čini manje ljutim. I ne samo to, nego stvara suprotan efekat i čini da ste na korak da se pretvorite u potpunog psihopatu. Navika je objašnjenje. Kad god učinimo nešto zbog čega se osećamo dobro, želimo to da ponovimo, što češće. Navala besa stvara zavisnost kao heroin – a kontrolisano izražavanje besa čini da se osećamo superiorno nad samim sobom (opet, na korak od pretvaranja u potpunog psihopatu).

Kada ste videli budističkog sveštenika da baca ciglu kroz prozor ili udara jastuk? Niste nikada, jer budisti se bave tehnikama smirivanja uma i opuštanja, zato što znaju da im ispoljavanje besa neće doneti smirenost.

tanja heffner 278203 Psihološki mitovi u koje većina ljudi veruje

Pročitajte još i ovo:

#facts: Da, žene se totalno razlikuju od muškaraca

5 načina da sa prijateljima budeš uvek u kontaktu i pored “gustog” rasporeda

Zašto je samoća nekad najbolji prijatelj

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Izvor fotografija: www.unsplash.com

Brankica Milošević

Comments