Anksioznost i depresija
Dugoročni stres izaziva anksioznost i depresiju i ta dva poremećaja su veoma često uzroci neprospavanih noći. Veoma visok procenat osoba koje pate od depresije – čak 80 odsto – istovremeno pate i od poremećaja spavanja, odnosno, nesanice.
Pa, ako nisi svesna da imaš psihičke probleme koje treba da rešavaš, a imaš nesanicu, pogledaj duboko i pošteno u sebe i preispitaj se, možda odbijaš da prihvatiš realnost i time sebi nanosiš još više štete.
Hrana
Ono što uneseš u sebe pre spavanja, uticaće na kvalitet sna, ako sadrži stimulanse, kao što je kofein, koji ne treba konzumirati šest sati pre spavanja. A kofeina ima i u čokoladi i gaziranim pićima. Alkohol takođe treba izbegavati – iako pomaže da brže zaspiš, zbog njegovog uticaja se možeš često budtiti i nemirno spavati.
Alergijske reakcije
Ako patiš od neke alergije, to će vi verovatno poremetiti san, a stručnjaci preporučuju da u vreme kada se pojavljuje alergija više povedeš računa o higijeni, čestom menjanju posteljine, provetravanju…
Nevoljni pokreti nogu
Neurološki poremećaj nazvan „sindrom nemirnih nogu“ koji izaziva neodoljivu potrebu za pomeranjem nogu, naročito u stanju mirovanja, pogađa od 5 do 10 procenata ljudi i remeti im odmor i san.
Zapratite svoj omiljeni magazin na Youtubeu, Instagramu, Facebooku, Twitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.
Brankica Milošević
izvor slika : www.instagram.com , www.unsplash.com