Razmena loših iskustava sa kolegama na poslu, uopšte nije loša, zaključak je savremenih istraživanja o ovoj temi. Koliko god kukanje širi negativnu energiju i suštinski ne pomaže ni da se rasteretimo, ni da rešimo probleme, toliko je u krugu kolega sa kojima svakog dana sarađujemo i provodimo pola života sa njima, konstruktivna, jer pomaže da se održi kolektivna empatija, svest o tome da svi slični i da niko nije toliki profesionalac da funkcioniše kao robot, da svako ima loše dane kada zaslužuje razumevanje, pomoć i „pokrivanje“ drugih kolega, koji se u tom trenutku osećaju spremno da priskoče i povuku veći deo posla, da bi rasteretili onog ko nije u stanju da pruži svoj maksimum.
Sigurno ste iskusili te loše dane, kad ste neispavani, nešto vas boli, razboleli ste se, a ipak morate da radite, vapite za odmorom, nervozni ste i bez energije, rasejani i neusredsređeni na posao. I kad vas kolege pitaju šta vam je – jer vas poznaju i vide da vam nije dobro – već se osećate malo bolje što možete svoju muku da podelite sa njima i što znate da ćete naići na razumevanje.
Niko vam neće zameriti da širite lošu energiju, a možda ćete čuti i neke dobre savete, ili bar utešne reči, u stilu, ma niko nije kod sebe ovih dana, mora da neka nezgodna planeta opet ima retrogradan hod – a možda stvarno i ima, a neko od kolega verovatno zna nešto o tome, pa će vam reći kada prestaje njen uticaj i svi će odahnuti, a imaćete i osećaj da ste vodili zanimljiv razgovor i saznali nešto novo.
Vaše kolektivno iskustvo potvrđuju stručnjaci, koji su se posvetili istraživanjima i proučavali ponašanja u poslovnim zajednicama u kojima ljudi dugo rade zajedno i dobro se poznaju.
Oni tvrde da u svim takvim kolektivima postoje trenuci razgovora i razmene i žaljenja i deljenja napetosti i loših iskustava – ličnih i privatnih, kao i onih poslovnih briga, koje se tiču svih zaposlenih – i da takvi razgovori pomažu da se kolege zbliže, kao i pojedincima koji se loše osećaju, da se osete bolje, pa čak i da pronađu rešenje za svoj problem, jer je neko na „kolektivnoj terapiji“ izneo zanimljivu ideju, predlog ili lično iskustvo, koje je njemu pomoglo u sličnoj situaciji.