Jedno skorašnje istraživanje sprovedeno je u bolnici na američkom srednjem zapadu, u grupi lekara i medicinskih sestara sa kojima su istraživači boravili na jutarnjim sastancima tokom nekoliko meseci, a vodili su i razgovore sa svakim ponaosob. Nakon analize, utvrđeno je da za atmosferu kolektiva veoma važno da podeli prigovore i brige zbog posla, kao i lične brige, koliko je važno i da se kolektiv okupi u proslavama, razmeni šale i zabavi se.

Ovako se stvaraju bliske veze i osećanje prijateljstva – znate da možete računati na svoje kolege i van radnog vremena, ako je to potrebno, a ponekad je potrebno. Kolege nam možda nisu najbolji prijatelji, ali jesu nešto poput proširene porodice, kad sa njima provedemo godine, deleći zajedničke i lične brige, promene, uspone i padove i kad svako tačno zna kako živi i sa čim se bori svako drugi. Ovaj visok stepen povezanosti stvara atmosferu stabilnosti i podrške, stalne razmene i pripadnosti, koja je veoma važna za malu zajednicu, udruženu na istom zadatku.

Najbolje od svega je što shvatate da niste usamljeni u svojim stavovima i osećanjima, da i drugi na sličan način shvataju i reaguju na iste stvari i da se i u privatnom životu bore sa sličnim izazovima kao i vi. Svako najbolje razume nečiji problem na osnovu sopstvenog iskustva sa istim ili sličnim problemom. Takođe, uočeno je da postoji nepisani kodeks kolektivnog duha – u kolektivima koji dobro funkcionišu poslovne žalbe su usmerene na osobe van kolektiva, na sistem, upravu, poslovnu politiku i sve ono što dolazi „odozgo“ i ne poznaje strukturu kolektiva i njene specifične probleme i potrebe.

Nikada nije dobro ogovarati kolege koji su članovi tima – za njih je potrebno pronaći razumevanje i pružiti im podršku, naročito ako su nešto pogrešili ili prolaze kroz težak lični period, koji ih čini naročito nezgodnim za saradnju.
U svakom kolektivu se zna ko je u čemu vičniji i spremniji od ostalih i ko je uvek sposoban da „uskoči“ tamo gde je potreban, ko će se snaći i u nečemu što mu ne leži i ne voli da radi, ko bolje podnosi pritisak, ko je spremniji da preuzme na sebe dosadne poslove, dok drugi stupaju u akciju.

I kad se zadaci dele prema tim sposobnostima, tako što se svako sam prijavi za ponešto, posao se obavlja najdelotvornije i u najboljoj atmosferi. Takođe, uigran kolektiv se dobro snalazi i u vanrednim situacijama, jer je u stanju da „zbije redove“ podeli odgovornost i nastupa jedinstveno i odlučno. Kada napetost prođe, podeliće osećanja, kukanja i pritužbe, kao i šale i anegdote koje su usput nastale.

Svaki član kolektiva u kome preovlađuje ovakva povezanost i koji godinama blisko sarađuje sa svojim kolegama, svoje poslovno okruženje oseća kao veliku porodicu koja uvek pronađe način da se izbori sa problemima.

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Brankica Milošević

izvor slika : www.instagram.com , www.unsplash.com

Comments