Jasno definišite šta želite
Za neke ljude, upuštanje u vezu je komplikovano jer nisu sasvim sigurni šta traže. Naša kultura, zajednica, porodica i društvene mreže mogu postaviti određena očekivanja o tome šta bi veza trebalo da bude, a ti koncepti mogu isisati radost iz datinga i učiniti da se osećamo pritisnutim da ispunimo očekivanja umesto da budemo opušteni.
Terapija može da otvori prostor za rasvetljavanje izvora tih očekivanja i za razmišljanje o tome koliko se ona slažu ili ne sa vašim ličnim ciljevima. Na dubljem nivou, terapeut može vam pomoći da istražite svoje vrednosti i emocije, i da razumete eventualnu ambivalentnost ili strahove koji vas možda koče.
Razumite svoj stil vezivanja
Istraživanja pokazuju da naš stil vezivanja u dobi kada smo bili deca često predviđa i naš stil vezivanja u odraslom dobu, bez da to uopšte shvatimo. Terapeuti koji se specijalizuju za porodičnu sistemsku psihologiju mogu vam pomoći da ove obrasce osvestite i izborite se sa njima. To, pak, može pomoći i da se prekine ciklus upoznavanja iste vrste partnera iznova i iznova koji vam jednostavno ne odgovaraju.
Povećajte svoje samopouzdanje
Šta vas čini ranjivijim od upuštanja u vezu? Stavljanje sebe pod lupu stranca kom otkrivate svoje najdublje želje i potrebe može biti vrlo neprijatno. Ova perspektiva je zastrašujuća za svakoga, a još više ako već imate problema sa samopouzdanjem.
Terapeut može da radi sa vama kako biste razumeli kako vaš sopstveni “unutrašnji govor” (način na koji se odnosite prema sebi u svojim mislima) utiče na vaše samopouzdanje, i kako biste shvatili svoju vrednost i pronašli partnere koji vrede vašeg truda. Terapija je takođe mesto gde možete naučiti o svom “lokusu kontrole”, što je psihološki izraz za stepen moći koju osećate pri donošenju sopstvenih izbora.
Procesuirajte tugovanje
Odbijanje je bolno. Biti ignorisan je takođe bolno. Naravno, ovaj bol se pojačava ako se vratite na dating scenu nakon raskida veze.
Možda ćete ponekad naići na “zid” u datingu jer postoji tuga koja treba da se obradi, a niste to uradili. Terapeut koji radi sa vama na identifikovanju vaših potisnutih emocija može vam pomoći da otvorite srce nekom novom.
Smanjite ometajuće simptome
Za mnoge ljude, psihološki problemi poput generalizovane anksioznosti, velike depresije, maničnih epizoda ili posttraumatskog stresnog poremećaja čine proces datinga pravim izazovom. Teško je planirati romantičnu večeru kada imate problema sa ustajanjem iz kreveta ili pokušavate da se izborite sa napadima panike.
Niste sami. Terapija koja aktivno cilja ove simptome može smanjiti vaše patnje i provećati vašu volju za ljubav. Na primer, kognitivno-bihevioralna terapija može efikasno da smanji simptome kao što su opsesivne misli i napadi panike, a terapija fokusirana na traumu može da suzbije uticaj posttraumatskog stresnog poremećaja na vaš partnerski odnos.
Razvijajte svoje dating veštine
Ljudi koji su uspešni u datingu imaju razvijen set veština koje su potrebne za to. Umeju da se predstave na atraktivan način, započnu i vode duhovit razgovor, pažljivi su i nisu suviše privrženi partneru, već su i dalje sebi na prvom mestu. Rad sa bihevioralnim terapeutom vam može pomoći da razvijete upravo ovakav set veština i učinite dating life zabavnijim i opuštenijim.
Otvoreno govorite o seksu i intimi
Za većinu ljudi, seksualnost, seksualno zadovoljstvo, seksualno funkcionisanje i sve što je deo toga predstavlja osetljivu temu za diskusiju i često o tome govore u šiframa i sramežljivo. Pronalaženje terapeuta kojem verujete može vam pomoći da istražite svoju seksualnost, seksualni identitet i seksualno funkcionisanje. Terapeut koji promoviše pozitivan odnos prema telu može vam pomoći da se povežete sa svojim telom kako biste se osećali sigurnije tokom upuštanja u seksualnu vezu.
Produbite svoje emocionalne veze
Ako ste bili na stotinama večera koje nisu vodile ka ničemu konkretnom, možda se osećate ljuto ili razočarano. Ili možda nastavljate da upoznajete dovoljno dobre ljude i osećate…pa apsolutno ništa. Terapeut vam može pomoći da razumete i produbite emocionalnu vezu sa drugima.
Ponekad doživljavamo emocionalnu blokadu jer pokušavamo da držimo neku nelagodu podalje, zato što ne želimo previše da se investiramo, ili zato što imamo problema sa prepoznavanjem sopstvenih emocija. Na terapiji možete da izgradite bogatiju teksturu svog sopstvenog emocionalnog iskustva koje se prenosi na vaš odnos sa drugima. Terapija je idealna za ovo jer je to odnos kao nijedan drugi: vaš terapeut je tu da bude empatičan, iskren i neosuđujući dok istražujete i izražavate emocije koje vas čine ranjivim.