Sadašnji trenutak, momenat postojanja koji se upravo odvija, često propuštamo izgubljeni u mislima – tu smo, a nismo prisutni. U savremenom svetu, svi smo suviše zauzeti i svi živimo u svojim glavama, krećući se i obavljajući usputne radnje automatski. Jurimo kroz život sve većom brzinom i prizori oko nas maglovito promiču. Umesto da budemo posmatrači i učesnici, samo smo rasejani putnici, koji fokusirani na cilj, propuštaju većinu stvari u kojima bismo tokom putovanja mogli da uživamo, zauzeti brigom što ne idemo i ne stižemo brže. Vučemo za sobom prošlost, kao lokomotiva vagone, pokušavajući da stignemo u projektovanu budućnost, ne obraćajući pažnju na sadašnji trenutak, jedini u kome postojimo u svojim telima.

Naša kultura ceni intelekt, um, efikasnost, ambicije i postignuća, ali, usredsređnost na razmišljanje i kalkulacije, odvaja nas od važnih informacija koje dolaze iz naših tela i emocija. U toj razdvojenosti, gubimo značajan deo ljudskosti. Zato je potrebno da se rekonektujemo, da povežemo svoj um i svoje telo – da budemo istinski otelotvoreni.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mao.ge (@mao.ge)

Svesno utelovljenje

Svesna otelotvorenost je stanje u kome su telo i um duboko međusobno povezani, stalno angažovani u dvosmernoj komunikaciji – za razliku od nesvesnosti u kojoj naša tela hodaju okolo, služeći kao vozila našim mozgovima. Povezivanje sa senzualnom stranom življenja, putem dodira, pokreta i osećaja, pomaže da osnažite vezu između uma i tela. Zauzvrat, možete postati angažovaniji, prisutniji i aktivniji učesnik u sopstvenom životu.

Život u sopstvenoj glavi

Um je divno oruđe, ali življenje u sopstvenoj glavi može dovesti do toga da propustite mnoge bitne lepote života u sadašnjem trenutku. Filtriranje svega kroz mentalno sočivo otežava povezivanje sa drugima i održavanje zdravih odnosa, a može dovesti i do anksioznosti. Fokusiranje na mentalno područje uz isključivanje svega ostalog, može biti način da pobegnete od stvarnosti, a to bekstvo, u ekstremnim slučajevima dovodi do disocijacije, derealizacije, osećanja emotivne otupelosti, hronične anksioznosti (sa napadima panike). Ravnotežu između uma i tela, tačku u kojoj sadašnji trenutak povezuje i ukorenjuje vaše ukupno postojanje, možete dosegnuti korišćenjem jednostavnih tehnika i alata.

Sadašnji trenutak – saveti za utelovljenje

Slušajte šta vam telo govori. Ne morate imati posebnu obuku, da biste kultivisali telesnu svesnost – samo osluškujte. Budite zainteresovani za svoje telo, budite radoznali da otkrijete šta vam poručuju senzacije i osećaji. Postavite sebi pitanja, na koja nećete odgovarati razmišljanjem, već ćete odgovore pokušati da osetite. Pitajte se kakav je osećaj biti u telu, trenutno, kakve senzacije imate, da li osećate kako vaše telo dodiruje predmete (stolicu, pod, odeću koja ga pokriva) i kako biste opisali te senzacije; da li postoje delovi vašeg tela koje ne možete da osetite, ima li nekih senzacija koje ne želite da osećate? Priđite ovom ispitivanju radoznalo, bez osuđivanja, ili namere da nešto popravljate i regulišete – samo se obraćate svom telu, primajući informacije. Sadašnji trenutak je upravo to – protok razmene informacija između tela i uma.

Pročitajte i ovo: Mindfulness – šta sve uključuje svesnost

Istražite vezu između uma i tela

Mnogo telesne napetosti dolazi iz uma i emocija – kada ste pod stresom, telo manifestuje vaše mentalno stanje. Pokušajte da procenite izvore stresa, i u sopstvenom telu i u svojoj okolini. Preispitajte navike brige o sebi – da li dovoljno spavate, kako se hranite, koliko se krećete. To su osnovne potrebe tela, na koje možda treba da obratite više pažnje. Zatim pogledajte širu sliku – kakva je vaša životna situacija, zbog čega ste najviše i najčešće pod stresom, šta govorite sebi o svojoj situaciji, šta govorite drugima i šta mislite – kako se nosite sa svojim izazovima? Koji delovi tela vas bole, ili osećate napetost? Odgovori na ova pitanja pomoći će vam da postanete svesniji svojih stresora i načina kako se prema njima odnosite.

Oslobađanje napetosti vas utelovljuje u sadašnji trenutak

Ima mnogo telesnih načina da se oslobodite napetosti, da kanališete stres, izbacite iz sebe lošu energiju, opustite se i ostvarite slobodan energetski protok – joga, tai či, ples, smeh, vežbanje, disanje, kao i provođenje vremena sa onima koje volite… Kada se oslobodite napetosti, to se na vama vidi – dišete dublje, držite se uspravno i hodate elastičnije, osmehujete se i delujete opuštenije, a ljudi vam govore da ste se osvežili i prolepšali.

Održite opuštenost sadašnjeg trenutka dodirom

Izuzetno je prijatno i opuštajuće s vremena na vreme otići na masažu, ali isceljujuću moć dodira možete razmeniti sa bliskim osobama – masaža ne mora da bude profesionalna, da bi vam prijala i opustila vas. Takođe, možete sa istim efektom masirati sami sebe, uz pomoć masažera kojima možete da dosegnete nedostupna mesta na leđima, ali masaža stopala, šaka, vrata, glave i lica, koju možete sami da praktikujete, može vam doneti mnogo dobrobiti. U vašim šakama i stopalima, na glavi i licu nalaze se mnoge refleksne tačke, povezane sa unutrašnjim organima i delovima tela, pa je pritisak koji primenjujete tokom masaže, vrsta akupresure, koja preko refleksnih tačaka deluje na čitav organizam. Osim toga, masaža izaziva snažne senzacije, koje predstavljaju sidro za sadašnji trenutak i intenzivno prisustvo.

Fokus na sadašnji trenutak kroz meditaciju

Za razliku od napregnute pažnje, koju u svakodnevnom životu doživljamo kao fokus, koncentraciju na zadatak, meditacija je praksa opuštene pažnje, u kojoj je jedini zadatak praktikovanje svesnosti – a svesnost se ne postiže naprezanjem, već opuštanjem. Istražite svesnost kroz vođene meditacije, koje su u velikom broju dostupne na Internetu – pronađite one koje su vam najprijatnije i uvedite ih u dnevnu praksu. Neke ciljane meditacije sprovode se svakodnevno i obično traju 21 dan, kao i neke telesne vežbe, kao što su 5 Tibetanaca – ova vremenska odrednica se smatra optimalnom za procesuiranje i usvajanje neke telesne i duhovne prakse, za njeno uvođenje u naviku (u program vašeg uma i tela, na ćelijskom nivou).

Vežbe disanja za utelovljenje

Disanje se odvija automatski i nismo ga svesni (kao ni kucanja srca i pulacije krvi kroz vene i arterije), dok na njega ne obratimo pažnju. Svesno disanje koje se praktikuje u jogi, kao i mnoge druge tehnike disanja, naučiće vas da se opustite i usidrite u sadašnjem trenutku, dok angažujete svoje pune kapacitete i dovodite u svoj organizam više kiseonika. Tehnike disanja se praktikuju i kroz meditaciju i vizuelizaciju i često su povezane sa praćenjem (osvešćivanjem) otkucaja srca i osluškivanjem (osećanjem) sopstvenog pulsa u celom telu.

Uzemljenje u sadašnji trenutak

Pojam uzemljenja, utelovljenja, ukorenjivanja, povezan je sa konceptom telesnih čakri – energetskih centara tela, kroz koje komuniciramo sa svetom oko sebe na različitim nivoima tela i uma. Uzemljenost (ukorenjenost) znači povezanost sa majkom zemljom, i suštinski je važna za fizičku i mentalnu stabilnost. Svaka aktivnost koju imate u prirodi, povezuje vas sa vašim zemaljskim korenima i zato je dobro da šetate, planinarite, hodate bosi, bavite se baštovanstvom, negujete cveće, uzgajate voće i povrće (ili biljke u saksiji), da ponekad pokisnete i da vas „produva“ vetar. Usaglašavanje sa prirodnim elementima oživljava vašu vezu sa zemljom, ukorenjuje vas i utelovljuje – vezuje vas za sadašnji trenutak i svesno postojanje u njemu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mao.ge (@mao.ge)

Prihvatanje ograničenja

Jedno od načela budizma je da se prihvatanjem patnje oslobađate, a naša tela odslikavaju ovu mudrost – biti čovek, živeti u telu, znači suočavati se sa prirodnim ograničenjima, bolovati, stariti, umirati i doživljavati gubitke. I to ostaje tako, čak i kada meditiramo, postimo, dišemo i živimo svesno, povezani sa svojim osećanjima, sa svojim bićem, u sadašnjem trenutku. Prihvatanje brutalne istine o ograničenjima života, oslobađa nas borbe protiv stvari koje ne možemo da kontrolišemo, kao i straha od neminovnog. Što više imate saosećanja za svoja ljudska ograničenja, to više možete da prihvatite ograničenja drugih i prepustite se svemu što život donosi. Kad prihvatite nestalnost i prolaznost, patnja prestaje.

Sadašnji trenutak i savremena komunikacija

U Sredstva savremene komunikacije, tehnologija i Internet, umnogome doprinose izdvajanju od svega oko sebe i u sebi – izgubljeni smo za sadašnji trenutak, dok se bavimo svime što nude naši uređaji. U tehnološkoj džungli u kojoj živimo, može ograničiti upotrebu uređaja, da bismo održali svesnost i prisutnost u sadašnjosti. Pokušjate sa sledećim taktkama – kada ste na ličnom sastanku, proverite telefon najviše jednom. Mnogo je bolje uraditi to otvoreno i direktno, nego krišom zavirivati svaki čas. Odložite telefon sat vremena pre spavanja (i zapazite kakav je to osećaj), a ujutru, pre nego što počnete da proveravate poruke i poštu, pozabavite se najpre svojim osećanjima i snovima (u mislima, ili beležeći u dnevnik). Koristite društvene medije za povezivanje, a ne za bekstvo iz realnosti.

Sadašnji trenutak, svesni boravak u telu, otelotvorenje, ukorenjenost, povezanost sa sobom – to su sve sinonimi za ispunjen i intenzivan život, u kome koristite sve svoje potencijale.

Pročitajte i ovo: Kako da živiš u sadašnjosti

Naslovna fotografija: instagram.com/mao.ge

Brankica Milošević

Comments