Samodisciplina ne treba da bude samokažnjavanje

Olakšajte sebi sprovođenje discipline – objasnite sebi da to radite zbog svoje dobrobiti, pronađite motivaciju i smisao onoga što radite. Ako je to intelektualni zadatak, isplanirajte da ga obavljate u vreme kada ste mentalno najsvežiji i kada vam je koncentracija najbolja. Obezbedite sebi svu pomoć i podsticaj koji su vam potrebni, potražite savet i podršku bliskih. Budite svesni posledica koje će imati odlaganje ili neizvršenje zadatka. Takođe, znajte da će vam sprovođenje discipline teško pasti, ali osećanje zadovoljstva i ponosa koje ćete imati svaki put kad savladate svoj otpor, daće vam svu potrebnu satisfakciju.

Nagradite sebe

Zbog potkrepljenja tog osećanja satisfakcije i zadovoljstva sobom, nagradite sebe svaki put kad obuzdate svoj otpor i bez odugovlačenja se bacite na naporan posao. Kad završite zadatak, setite se kako ste se osećali na početku, a kako se osećate sada i nagradite sebe, da biste zadržali to osećanje i upamtili ga. Tako ćete pored samodiscipline osnažiti i samomotivaciju – osim ciljeva koje želite da postignete, napred će vas gurati i želja da se osećate dobro, da osećate ono zadovoljstvo i olakšanje koje dolazi posle obavljenog posla, iz svesti o tome da ste uradili nešto dobro, pobedili svoje slabosti, savladali otpor, da ste ste zrela i odgovorna osoba i da se odlično osećate zbog toga.

Neka ta nagrada bude odgovarajuća – ne prevelika, nego u skladu sa težinom zadatka koji ste obavlili. To je još jedna suptilna nijansa samodiscipline, da realno procenite svoje zalaganje i uspeh. Možda ćete se častiti omiljenom poslasticom, ili ćete otići u bioskop, ili kupiti neku sitnicu ili neki komad garderobe. Postarajte se da nagradite sebe prema zasluzi – zbog toga ćete se još bolje osećati.

Naslovna fotografija: instagram.com/lisa_troyanovskaya

Brankica Milošević

Comments