Ako ste zainteresovani za svoje mentalno blagostanje, sigurno ste do sada čuli ili čitali o brojnim prednostima vođenja dnevnika – i naravno, ima mnogo razloga zašto bi trebalo da počnete da pišete. Međutim, koncept vođenja dnevnika je često previše pojednostavljen i možete biti u neodumici oko toga odakle da počnete i kuda da se krećete. Ponekad, ljudi počnu i zaglave se, jer ne znaju kako da nastave – pa će vam možda ovi saveti za vođenje dnevnika biti od koristi.
Korisni saveti za vođenje dnevnika
Istražite svoje emocije
Ovo može biti najbolja polazna tačka za vođenje dnevnika – osim toga, rad na sebi je rad sa emocijama i svaki način na koji se bavite svojim osećanjima može biti koristan. Živimo užurbanim životima, neprekidno zauzeti obavljanjem stvari, bez prilike da se zaustavimo, primetimo, imenujemo i obradimo svoja osećanja. Istraživanje emocija tokom vođenja dnevnika zahteva da na trenutak zastanete i primetite svoja osećanja, odnosno, da se osvrnete na to kako ste se osećali u određenim trenucima tokom dana.
I pritom, ne morate pisati esej – saveti za vođenje dnevnika o osećanjima uključuju pitanja koja možete sebi postaviti i na njih što iskrenije odgovoriti. Dakle, zapitajte se koji pojam opisuje kako se sada osećate? Kako ste se osećali tokom većeg dela dana? Šta vas je neka osoba navela da osećate? Šta vas čini srećnim? Šta vas čini tužnim? Kada ste poslednji put bili iskreno srećni i zbog čega?
Zapisujući svoje odgovore, možete sa iznenađenjem primetiti kako se osećanja mešaju i razmisliti o tome kako sreća ne isključuje tugu i obrnuto.
Napravite planove za budućnost
Saveti za vođenje dnevnika upućuju vas da pišete o planovima za buućnost, jer je to oblik vizualizacije, pozitivnog projektovanja i usmeravanja ka svojim željama i stremljenjima, dok istovremeno istražujete svoje želje i bolje razumete ono što hoćete i što vam je potrebno.
Budućnost se ne odnosi na mesece i godine – to može biti vaš plan za sutra ili za sledeću nedelju. Dnevnik budućnosti vam pruža priliku da razmislite o onome što želite da dobijete i postignete, i steknete jasniju sliku o tome na čemu i na koji način želite da radite.
Smernice koje vam mogu pomoći uključuju ovakva pitanja:
Kada bi to zavisilo samo od mene, kako bih želela da izgleda moja budućnost?
Šta bih želela da postignem u budućnosti?
Kako bih želela da se moja budućnost razlikuje od sadašnjosti?
Pročitajte i ovo: Kako vam vođenje dnevnika može pomoći u samospoznaji
Mapa uma
Svi imamo obilje misli koje nam stalno prolaze kroz glavu, a ponekad su to zanimljive ideje kojih kasnije nikako ne možemo da se setimo. Fokusirajući se na ono što trenutno radimo, zanemarujemo i obično zaboravljamo sve ostalo. Kreiranje mape uma može vam pomoći da sačuvate neke dragocene misli, uviđajući veze koje postoje među našim mislima i razloge zbog kojih ih imamo. To izgleda tako što nabacate na papir sve ideje koje vam padaju na pamet – na prvi pogled ne mora da ima smisla. Ali kako nastavljate da zapisujete, počećete da uviđate veze – povlačite linije između sličnih ideja i tema i odatle nastavite da istražujete i vidite kuda vas vodi vaša mapa uma.
Pratite svoje navike
Neke svoje navike volimo i želimo da ih održimo i poboljšamo, a neke želimo da smanjimo ili izbacimo – saveti za vođenje dnevnika predlažu praćenje navika, kako biste zapazili svoje jake i slabe strane. Možda želite više da se krećete, pa će vam praćenje navika otkriti kako možete da uvedete više kretanja (i skratite vreme pred ekranom), ili koja vrsta kretanaj ili vežbanja vam je najprijatnija i najlakše vam je da u tome istrajete. Dnevnik o navikama pomoći će vam da vidite da li se krećete ka tome gde želite da budete i kojim tempom se krećete, a proces samorefleksije da razumete šta možete učiniti da negujete navike koje želite.
Saveti za vođenje dnevnika navika uključuju praćenje koliko vremena ste proveli na svom telefonu i na kojoj aplikaciji najviše; šta vam je danas oduzelo najviše vremena; koliko fizičke aktivnosti ste imali; šta vas je sprečilo da napravite ciljani broj koraka ili krenete na trčanje…
Neka bude zanimljivo
Vođenje dnevnika ne mora biti dosadno – kada niste sigurni šta da radite, pisanje može izgledati kao naporna i dosadna stvar. Postoji mnogo načina za vođenje dnevnika, a kada svakog dana probate nešto drugo, ova aktivnost polako postaje navika, koja deluje nagrađujuće i opuštajuće, više nego što ste u početku shvatali.
Korisno je da razumete da svako može voditi dnevnik na drugi način, a da opet svako ima iste koristi od toga. Možda vam odgovara da imate određeno vreme i plan o vođenju dnevnika, a možda posežete za sveskom i olovkom kada osećate potrebu da nešto sebi razjasnite i da se rasteretite. Možda ćete nekih dana želeti da se fokusirate samo na osećanja, dok ćete ponekad samo planirati. Nekad ćete želeti da se osvrnete unazad i razmislite o svojim prošlim izborima – o čemu god pisali, vredni uvidi neće izostati.
Svi saveti za vođenje dnevnika su samo predlozi kako da se orijentišete i od čega da počnete i ne postoji pogrešan način da to radite. Zapisivanje svojih misli i osećanja i razmišljanje o njima predstavljaju proces istraživanja i učenja, da biste shvatili šta najbolje funkcioniše, u zavisnosti od faze u kojoj se nalazite.
I ako i dalje niste sigurni šta bi treblo da radite – nema veze, samo uzmite svesku i počnite da pišete. Vremenom će postajati sve bolje, zabavnije i korisnije.
Pročitajte i ovo: Dnevnik zahvalnosti – transformišite negativno razmišljanje
Naslovna fotografija: pexels.com
Brankica Milošević