Stručnjaci savetuju da ozbiljno shvatimo stanje stresa, da povedemo računa o svom zdravlju, uvedemo zdravije životne navike, ritam i stilove. Šetnja, tehnike opuštanja, hobiji, zabava, dovoljno sna – svakome je sve ovo neophodno da bi neutralisao stres koji se nakupi tokom radnog dana.

Koliko god se mi kao pojedinci trudili da sačuvamo mentalnu stabilnost i zdravlje, to će biti borba protiv vetrenjača, dok se poslovna politika svih kompanija, firmi i organizacija ne promeni u pravcu svesnosti da ljudi nisu potrošna roba i da, pre svega, bolje, efikasnije i produktivnije rade kad su rasterećeni i nagrađeni, nego kad su pod pritiskom. U tom smislu, u nekim zemljama i kompanijama je (osim zabrane uznemiravanja zaposlenih telefonom i mailovima van radnog vremena) uvedena šestočasovna petodnevna radna nedelja, na ogromno zadovoljstvo zaposlenih. Ti srećnici ne mrze ni ponedeljak, ni bilo koji drugi radni dan, jer na poslu ne dolaze u situaciju da čekaju da im prođe vreme, ili da ostaju prekovremeno, nego daju sve od sebe da posao na najbolji način obave u roku od šest sati.

ponedeljak 2 1 Sindrom ponedeljka   proširen i na ostale radne dane

Zvuči kao bajka, ali to je recept za smanjivanje stresa i čuvanje zdravlja – i radne sposobnosti i učinka – svakog zaposlenog, u svakoj zemlji, kompaniji, firmi, radnoj organizaciji…

Izvor fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments