Profesija je najpre našla svoju primenu u poslovnom kontekstu, a kasnije se proširila na životni. Upravo to je trenutak kada se koučing počinje porediti i mešati sa psihoterapijom. I upravo zbog toga, pored nerazumevanja koučinga kao takvog, dolazi i do osporavanja profesije. A, opet – iz neznanja.

Psiholog, psihijatar, psihoterapeut rade u situacijama kada je potrebno suočiti, rešiti, izlečiti, ohrabriti pacijenta usled trauma i iskustava koja su se već desila. Dakle, iz tačke u prošlost osnažiti pacijenta i dovesti ga u sadašnji trenutak.

Kouč sa kljentom radi u sadašnjem trenutku, da bi ga osnažio i motivisao da preduzme akcione korake kako bi ostvario ciljeve koji će se desiti u budućnosti. Profesionalni kouč će, ukoliko primeti da klijent nije spreman da se otisne u budućnost usled “nerešenih pitanja” u prošlosti, svakako preporučiti klijentu da se obrati za pomoć stručnjaku koji mu profesionalno može pomoći na tom polju.

kouc Šta je san SVAKOG kouča?

 

I, upravo ta prilika da se profesije dopunjuju i time doprinose kako kvalitetu života pacijenta/klijenta, tako i razvoju samih profesija i istraživanjima novih mogućnosti, je nepresušni izvor istraživanja i unapređenja rada svih nas koji radimo sa ljudima. A opet, u svrhu bolje i svrsishodnije podrške našim pacijentima, odnosno klijentima.

Nažalost, kod nas je još uvek visok nivo neznanja i nerazumevanja profesije, te se retko postavlja pitanje: ko je, a ko nije kouč. Odatle i praksa da nekvalifikovani koučevi (koji se često kriju iza zvučnog naziva lajf kouč, life coach i kojih je na našem tržištu još uvek više od sertifikovanih, profesionalnih lajf i biznis koučeva) kombinuju mnogo iskustvenih metoda, dajući sebi za pravo da budu i psihijatri i koučevi u isto vreme.  To je, naravno, opasno i po klijenta/pacijenta i po profesiju, uopšte.

Dobra vest je da će vremenom koučing kao profesija postati uređena, da će broj profesionalnih koučeva u Srbiji rasti, te će se, nadam se, i tržište urediti.

Na klijentima je da pre nego svoju sreću i životne potencijale, kao i novac, povere bilo kome, dobro provere KO JE OSOBA sa kojom planiraju proces. Pored pitanja: da li mi se dopada, da li mi je prijatno i da li verujem ovoj osobi, postavite i pitanje: koje kvalifikacije ima ova osoba? Koliko je etična ova osoba? Da li ova osoba radi u mom (ili svom) najboljem interesu?

U svetu koučinga je lako: uz profesionalnost obavezno dolazi i etika.  A odatle i rečenica koju često izgovaram: San svakog kouča je da bude otpušten. Trenutak kada je klijent osnažen da krene put svojih želja i kada je osmislio strategiju da ostvari svoje ciljeve je znak da je kouč dobro uradio svoj posao. Tada je vreme da se kouč povuče (a ne da osmisli nove razloge da se nastavi zarada, pardon, saradnja!).

Dok se tržište ne reguliše, budite mudri! Radite upravo ono što očekujete da vaš kouč radi sa vama: pitajte! Tako ćete obezbediti sigurno putovanje ka najboljoj verziji svog života.

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Fotografije: Dragan Asanov, www.ziare.com, www.equilibriumconsult.com

Mirjana Gomilanović

Comments