Kritikovanje se u nastupu menadžera nikako ne preporučuje, a ova poruka je počela da odjekuje poslovnim svetom na osnovu saznanja psihologa i stručnjaka koji se bave pitanjem motivacije i napredovanja. Naime, istraživanja pomoću skenera, pokazala su da mozak različito reaguje kada je usredsređen na neuspehe i različito kada čovek razmišlja o postignućima i ostvarivanju svojih potencijala. Razgovor o sopstvenim pozitivnim ciljevima i snovima aktivira moždane centre koji sagovornika otvaraju za nove mogućnosti. Ali ako razgovor ode u pravcu promena koje treba da napravimo kako bismo popravili sebe, taj kanal pozitivnosti se zatvara. Snimak skenerom identifikovao je aktivnost centara za nagrađivanje, dobra sećanja, pozitivna osećanja i nadahnuće, prilikom razgovora o ličnim ciljevima i snovima, a u kritičkom razgovoru, odnosno, onom koji se fokusira na problem, aktivnost su pokazivali centri za anksioznost, izazivajući defanzivne stavove, koji blokiraju mogućnost fokusriranja na napredak i poboljšanje.

andrew neel QLqNalPe0RA unsplash e1572865585832 Šta je to pozitivan menadžerski pristup i zašto je produktivniji od kritičkog?

Dobar menadžer mora da pomogne zaposlenom da se suoči sa onim što ne funkcioniše, ali pozitivan fokus je potreban da bi se postigao uspeh. Negativan fokus je bitan za preživljavanje, ali od pozitivnog zavisi razvoj i napredak.

Postoji jedno dobro pitanje, koje je osmislio Ričard Bojacis, profesor na Fakultetu za mendžment u Voterhedu, koje glasi: Kada bi u tvom životu sve savršeno funkcionisalo, šta bi radio za deset godina?

Ovo pitanje je oruđe pomoću koga menadžeri mogu da vode svoje timove do boljih rezultata, jer inspiriše sagovornika da razmišlja o svojim snovima i vizijama, aktivirajući u njegovom mozgu odgovarajuće mođdane centre i da se pri tom dobro osećaju. Tako je lakše uvideti koliko ćemo se dobro osećati kada ispunimo zadatak i postignemo cilj i ohrabreni smo da ka cilju idemo korak po korak, bez obzira da li je taj cilj završetak nekog projekta, ili promena ponašanja.

Kod uspešnih ljudi, u poslovnom okruženju, kao i u privatnom životu, utvrđen je svakodnevni viši udeo pozitivnog razmišljanja i stanja u odnosu na negativno.

Hemija koja prati pozitivan proces razmišljanja, aktivira dopamin i endorfin, hormone sreće i zadovoljstva, čiji stalan priliv, u malim dozama, održava stabilno i pretežno pozitivno raspoloženje, dobru volju i visok nivo energije i produktivnosti. Mozak tako radi, a dobar menadžer to saznanje usvaja i praktikuje.


izvor naslovne fotografije: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments