Hejteri su ljudi koji na internetu objavljuju negativne komentare (bez argumenata), vređaju, troluju i maltretiraju druge ljude koji kreiraju sadržaj. Postoji mišljenje da njihovi motivi ne moraju biti tako loši, da samo žele da se zabave i probaju da budu duhoviti. Međutim, njihovi motivi nisu tako nevini.

“Trolovanje” i komentari puni mržnje uopšte nisu tako nevini, pre svega zbog toga što mogu da povrede žrtvu. Koliko god da ste rezilijentni, nemoguće je da vas ne povredi hejt komentar. Naprosto, niko ne voli da sluša loše stvari o sebi, a naročito ne bez razloga.

Postoji izuzetno velika razlika između širenja mržnje i konstruktivne kritike. Konstruktivna kritika je dobronamerna i opravdana. Tada vam neko obrazlaže gde ste pogrešili i kako to možete da poboljšate. Kada neko napiše hejt komentar – nema ni najmanju dobru nameru.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LLEMERCÍ SPACE (@llemerci)

Kakva je psihologija hejtera? Stvar sa hejterima je što veoma dobro razumeju ljudske emocije, zato tačno i znaju kako da vas povrede. No, iako razumeju, uopšte ih nije briga kako ćete se osećati zbog toga što su rekli, čak i imaju osećaj zadovoljstva zato što su nekoga povredili.

Da li vas ovaj opis podseća na nekoga? Postoje studije koje ukazuju na to da postoji povezanost između psihopata i hejtera. Oba imaju sličnosti u sledećem: to su u većem procentu muškarci, sa niskim nivoom empatije, ne osećaju krivicu i odgovornost za svoje ponašanje, imaju čak i sadističke osobine (zato što vole da povređuju druge ljude).

Comments