Ne mora nužno značiti da jedno vodi ka drugom, to jest, da je svaki hejter psihopata. Ipak, svaka osoba koja je u stanju da na internetu napiše komentar pun mržnje, očigledno ima neke probleme sa sobom. U određenim slučajevima to može biti mržnja prema prema sebi samom i ogorčenost koja se prenosi na druge ljude. To može biti i duboka nesigurnost i isfrustriranost koja se iskaljuje na drugim ljudima. 

Takođe, osobe koje su sposobne da šire govor mržnje su vrlo ograničenih shvatanja i ne žele da prihvate drugačije mišljenje od svog. Time što su ubeđeni da su u pravu, daju sebi slobodu da vređaju druge ljude i ponašaju se snishodljivo. I da je nečije mišljenje potpuno pogrešno, to ne znači da ta osoba zaslužuje vređanje. Tako da ne postoji opravdanje za hejtere.

Najgore od svega je što će ih uvek biti, ali se možda može uticati na njih ako ljudi počnu da se obrazuju o kulturi ponašanja na internetu. Kao što se trudimo da budemo kulturni uživo, treba isto tako da budemo kulturni i online. Iza svakog profila stoji osoba sa osećanjima, toga uvek moramo biti svesni.

Sama sam dobijala pregršt hejt komentara na internetu od toga da me roditelji nisu voleli, pa dotle da treba da umrem. Da stavimo sa strane da ovakvi komentari nisu kulturni, oni predstavljaju govor mržnje koji ugrožava ljudska prava. Online bullying definitivno predstavlja veliki problem današnjice na koji treba obratiti više pažnje. Zapravo, treba se hitno okrenuti ka njegovom rešavanju zato što smo već videli kakve enormne posledice govor mržnje može da ima.

Jedna od taktika nošenja sa hejtom jeste ignorisanje, što može pomoći pojedincu koji je napadnut, ali hejt komentari u celini nikako nisu za ignorisanje, već predstavljaju povod za uzbunu.

Naslovna fotografija: instagram.com/llemerci

Jovana Petković

Comments