Iskoristite tajm-aut
Ako vam je posle svađe (ili vašem partneru) potrebno malo prostora i vremena samo za sebe, da se ohladite, razmislite, ili se prosto distancirate od te situacije i radite nešto drugo, to je sasvim u redu. Ali, tu potrebu treba da izrazite jasno – tražite tajm-aut i dogovorite se sa partnerom da ćete razgovarati kada budete isprocesuirali događaje i osećali ste smirenije i stabilnije. Ukoliko samo ućutite i povučete se, povlačite se u zonu pasivne agresije, koja je još toksičnija nego otvoren sukob.
Ne odustajte od sukoba dok ga ne rešite
To je često iscrpljujuće i proteže se danima, pa i mesecima, ali parovi koji ne odustaju samo zato što su se umorili od svađe, zapravo pokazuju da ne odustaju jedno od drugog i da su uporni u traženju rešenja. Ako ste u stanju da sukob razmatrate sa svih strana, dok ne dođete do jasnoće i razumevanja, bolje ćete se upoznati i dublje povezati sa partnerom.
Opraštajte
To je takođe proces, koji ne možete isforsirati. Ali, kada shvatite uzroke sukoba i dođete do toga da vam je žao ili vam partner traži oproštaj, jer je shvatio da vas je povredio, budite velikodušni. I prema sebi i prema partneru. Potrebno je da oboje izrazite iskreno žaljenje i da objasnite jedno drugom šta vas je navelo da govorite i činite stvari koje povređuju onog drugog i potrebno je potpuno poštenje. Ako ste povredili partnera zato što ste želeli da ga povredite i osvetite mu se za nešto čega on nije bio svestan, ili što je učinio ranije, to treba otovreno da priznate. Razumevanje sopstvenih i partnerovih motiva, neophodno je za oproštaj.
Naslovna fotografija: instagram.com/whiskyouth
Brankica Milošević