Stil rešavanja sukoba, povezan je sa načinom na koji se raspravljate i kako reagujete na konflikte. Sećate li se ranijih rasprava i sukoba u bivšim vezama? Verovatno pamtite osećanja, ali možda ne možete tačno da se setite zbog čega ste se, u stvari, prepirali. Ljubomora? Pogrešno shvatanje reči i namera? Neka glupost? Možda niste nikada ni dospeli do uzroka, jer vas je svađa potpuno udaljila od glavnog problema i niste se stvarno posvetili rešavanju problema.

A oko čega ste se poslednji put sukobili sa sadašnjim partnerom? I, da li ste to rešili? Možda ste u međuvremenu dostigli malo viši nivo emocionalne zrelosti, poboljšali svoje komunikacione veštine i prevazišli neke negativne obrasce ponašanja, pa imate više strpljenja. Manje uzimate k srcu stvari rečene i urađene u ljutnji i besu, spremniji ste da saslušate i umete jasnije da izrazite svoja osećanja.

Možda se vaš stil rešavanja sukoba poboljšao, ili imate partnera čiji je stil rešavanja sukoba kompatibilan sa vašim.

Šta je stil rešavanja sukoba

Stil rešavanja sukoba je ključ da razumete kako vi i vaš partner reagujete na sukob i kako da podržite jedno drugo. Kada to znate, možete doći do korena problema, umesto da se svađom udaljavate od onog što je bitno. U suštini, stil rešavanja konflikata je način na koji se bavite problemima, bilo da ste svedoci sukoba ili ste direktno suočeni i uključeni i bilo da su u pitanju prijateljstva, poslovni život, porodični ili partnerski odnosi.

Kada se sukob dešava sa partnerom, veoma je važno da identifikujete svoje stilove, kako biste mogli da priđete problemu na pravi način i pronađete rešenja.

Vrste stilova rešavanja sukoba

Postoji pet glavnih kategorija u koje većina ljudi spada, kada se suočava sa konfliktom – to su pristajanje, izbegavanje, kompromis, saradnja i nadmetanje. Shvatite ove kategorije okvirno i uslovno – one se mogu mešati ili menjati – možete različito pristupati rešavanju sukoba na poslu, u porodici ili u vezi. Ili vam deluje da prepoznajete partnerov stil, ali on ne reaguje uvek na isti način. Razmislite o načinima na koje se vi i vaš partner najčešće suočavate sa konfliktima, imajući u vidu različite stilove rešavanja sukoba.

Prilagođavajući stil rešavanja sukoba

Prilagođavanje ili pristajanje dolazi iz potrebe da se zadovolje potrebe drugih. Da bi prekinula sukob, osoba koja pribegava pristajanju, složiće se sa nečim, čak i ako joj to ne odgovara.

To može biti nešto tako jednostavno kao što je izbor obroka – jedan partner izražava želju, a drugi se odmah slaže. Konflikt se rešava na ovaj način, ali susretljivi partner može držati u sebi i nagomilavati nezadovoljstvo, ne govoreći nikada o onome što zaiste želi.

Pročitajte i ovo: Podignite komunikaciju u vezi na viši nivo – prepoznajte jezik stresa svog partnera

Izbegavanje kao stil rešavanja konflikta

Osoba koja ima izbegavajući stil rešavanja sukoba, zapravo nikada ne rešava sukobe, već ih po svaku cenu izbegava. Ako dođe do konflikta, ona se neće uključiti, otići će fizički, ili neće odgovarati. Klasičan primer ovog ponašanje ja kada iznesete svoju primedbu ili zabrinutost, a partner kaže „ne želim da pričam o tome“. Međutim, izbegavanje nije uvek verbalizovano i osoba se može ponašati pasivno i nezainteresovano, kao da se „isključi“ kada se nađe na pragu sukoba.

Kompromisni stil upravljanja sukobima

Kad pokušavate da rešite sukob praveći kompromise, na taj način pokušavate da nađete rešenje kojim će obe strane biti zadovoljne. Na primer, ako vi i partner imate različite rasporede i on uvek radi do kasno, a vi uvek ustajete rano i želite ranije da legnete, pronalaženje zajedničkog vremena zahteva kompromisno rešenje. Partner se može obavezati da jednom nedeljno pomeri svoj raspored i dođe ranije, a vi možete jednom nedeljno ostati duže (i kraće spavati) da se vaše zajedničko vreme ne bi svelo samo na vikende i odmore.

Pronalaženje kompromisa je možda najbolji način upravljanja sukobima i rešavanja problema, ali je veoma zahtevan – oboje se morate uključiti na zreo način, sa razumevanjem, poštovanjem i konstruktivnim idejama.

Saradnja kao stil rešavanja sukoba

Saradnje je odličan način za rešavanje sukoba i nesuglasica i predstavlja dbulju i emotivniju verziju kompromisa, koja zahteva mnogo energije i prostora. Na primer, u slučaju da živite odvojeno od partnera i sukobljavate se oko toga kod koga provodite više vremena zajedno, saradnja bi počela identifikovanjem problema i predlaganjem potencijalnih rešenja (pravljenja rasporeda zajedničkih noćenja, ili početak zajedničkog života), čemu biste mogli da pristupite pronalaženjem razloga za i protiv, dok ne postignete rezultat kojim ste oboje zadovoljni.

Takmičenje kao stil upravljanja sukobima

Osoba koja rešava konflikte nadmetanjem, želi da pobedi i ne zaustavlja se dok ne „istera svoje“. Ovo može biti najgori stil rešavanja sukoba koji vodi ka epskim svađama, koje produžavaju napetost i podrivaju odnos. Sukob može početi oko nekog malog problema, ali takmičarski stil će dovesti do eskalacije – tako da na kraju ne možete ni da se setite oko čega ste zapravo počeli da se raspravljate.

Usklađivanje stilova rešavanja sukoba

Rešavanje sukoba nije pobeda ili poraz jedne strane, već zajednički pristup problemu. Ako se vaši stilovi sukobljavaju, ili oboje imate negativne stilove suočavanja, potrebno je da ih identifikujete i o tome otvoreno porazgovarate. Naravno, birajte vreme i mesto – kada ste se upravo oko nečeg sukobili i osećate naboj, to nikako nije vreme za razgovor.

U suštini, radi se o boljem i otvorenijem stilu komunikacije, o slušanju i razumevanju i zauzimanju stava da ste na istoj strani, a ne jedno protiv drugog. Ukoliko ne uspevate da se uskladite, razmislite o stručnoj pomoći – terapeut vam može pomoći da prepoznate stilove sukoba i tamo gde su oni promenljivi i podučiti vas veštinama komunikacije, kako biste bolje razumeli jedno drugo i efikasnije rešavali probleme.

Pročitajte i ovo: Zašto nije dobar znak ako se nikada ne svađate sa partnerom

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovemag

Brankica Milošević

Comments