Kad nema svađe u vezi, ne znači da nema napetosti i da je veza zdrava – iako deluje kao ostvarenje sna o kompatibilnom i zrelom odnosu, izostanak sukoba je crvena zastava, koja ukazuje na probleme u vezi.

Parovi se sukobljavaju, bez obzira na to koliko se vole, slažu i poštuju, jer je dinamika emocionalnih odnosa takva. Prosto nije moguće uvek izbeći nesuglasice, a i ne treba ih izbegavati, već se treba suočavati.

Ključno pitanje za parove nije da li se svađaju ili ne, već kako rešavaju svoje nesuglasice. Istina je da svađa može biti veoma zdrava i oslobađajuća, kada se problemu konstruktivno pristupi.

Raspravljanje vam omogućava da na kraju jedno drugo razumete na dubljem nivou, da saznate međusobne potrebe i pregovarate o granicama. Kao rezultat konstruktivnih rasprava, doživljavate dublju povezanost, veću sigurnost u vezi i zajednički rast. Kad nema svađe, nema ni prilike da raspravite stvari i da napredujete. Stvari ostaju neizrečene i na kraju se možete osećati udaljeno i neshvaćeno, što nagriza poverenje i podriva vezu.

Iako svađa može biti vrlo neprijatna i uznemirujuća, kad nema svađe to može biti mnogo štetnije na duge staze.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Parisianloveshots (@parisianloveshots)

Zašto su veze nezdrave kad nema svađe

Kad nema svađe osećanja se potiskuju

Kad nema svađe, nesuglasica i sukoba u vezi, partneri verovatno ne iznose iskreno svoje potrebe, ne postavljaju zdrave granice i potiskuju osećanja. Kad ne iznesete otvoreno šta vas muči – makar i u vidu optužbe, koja pokreće sukob – onda to morate da progutate. A kad to uradite mnogo puta, ukus gorčine i mučnina su neizbežni. I kad se naboj dugo taloži, u jednom trenutku mora da eksplodira ili implodira – ako eskplodira, nekontrolisano izlivate na partnera sve što mu oduvek zamerate, a ako implodira, trujete sami sebe i to se obično manifestuje na telesnom nivou, kroz bolest.

Kad nema svađe, nagomilane i nerešene zamerke možete početi da kanališete kroz pasivnu agresiju, kažnjavajući partnera na razne suptilne (i očigledne) načine, uskraćujući mu pažnju, brigu, nežnost, seks ili smišljajući „iskupljenja“ za njega i zahtevajući od da se prekomerno angažuje oko vas. I tako nikada ne stvarate priliku da jedno drugo čujete i pozabavite se svojim brigama i problemima.

Pročitajte i ovo: Da li zapravo želiš da se posvađaš?

Neravnoteža u vezi

Istraživači koji su se bavili pitanjem izostanka sukoba u vezi, analizirali su uticaj stilova svađe na parove i utvrdili obrazac – kada se jedan partner konstruktivno nosi sa konfliktima, mirno razgovara o situaciji, slušaću partnera, nastojeći da razume njegovo gledište i shvati šta partner oseća – drugi partner se povlači.

Ispostavlja se da ova tendencija jednog razumnog i staloženog i jednog partnera koji se povlači najčešće dovodi do raskida. Ako nikada ne dođete u sukob sa svojim partnerom, možete upasti u sličan obrazac.

Ako jedna osoba stalno izbegava sukob ili popušta samo da bi izbegla svađu, to može dovesti do ozlojeđenosti i nedostatka prave komunikacije u vezi. Oni mogu potisnuti svoja prava osećanja i misli, što može biti štetno na duge staze.

Da bi veza napredovala, partneri treba da se osećaju komotno da izraze i rešavaju svoje nesuglasice i zamerke. Ako jedan partner stalno izlazi u susret drugom, a drugi se nikada ne angažuje, to dovodi do neravnoteže u vezi.

Kad nema svađe teško je doći do razumevanja

Kad nema svađe teško je doći do razumevanja, a sa druge strane uspešno upravljanje konfliktima stvara intimnost i poverenje. Ako se ne sukobljavate ne dajete sebi priliku da rešavate probleme i da uspostavite bliskost. Izbegavanje sukoba pojačava nesigurnost u vezi, dok napori da se problemi reše i sukobi prevaziđu podstiču poverenje, bezbednost i intimnost.

Ljudi se menjaju i rastu tokom vremena, tako da je potrebna stalna komunikacija i usklađivanje, a neslaganja i sukobi su deo tog usklađivanja. Pružaju vam priliku da ventirlirate, da proširite perspektivu i da razvijate komunikacione veštine i steknete dublje razumevanje.

Znaci potiskivanja problema i izbegavanja sukoba

Znaci da gurate probleme pod tepih, uključuju izbegavanje određenih tema u razgovoru, umanjivanje zabrinutosti skretanjem na šalu ili promenu teme, kada se pojave potencijalna neslaganja. Izbegavanje sukoba se može pokazati i u načinu na koji provodite svoje vreme – zabrinjavajuće je ako je svako zaronjen u svoj posao, svoje aktivnosti, interesovanja i hobije do te mere da nemate vremena za razgovor i povezivanje (a ni za sukobe). To može značiti da bežite od problema u vezi i potiskujete ih.

Možda verujete da ćete se nekako izvući i da će se stvari rešiti kad nema svađe, ali u stvarnosti, to ne poboljšava vaš odnos, već vremenom izaziva sve veću napetost.

Ako to primećujete kod sebe i u svojoj vezi, obratite pažnju i pokušajte da bolje komunicirate kad se pojave neprijatna osećanja. Možda vam neće ići sjajno, ali i nesavršena komunikacija je bolja nego da se pravite da je sve u redu i po svaku cenu izbegavate svađu.

Pročitajte i ovo: Parovi koji se nikada ne svađaju rade – ovo!

Naslovna fotografija: instagram.com/parisianloveshots

Brankica Milošević

 

Comments