Snimanje u Meksiku je bilo fenomenalno i veoma produktivno, a Ali Ray se zaljubio u energiju, boju i duh ove zemlje. Imao je mogućnost da provede vreme u Fridinoj Plavoj kući u kojoj je rođena, živela i na kraju i umrla. U kući se i dalje nalaze njene stvari, poput knjiga, pribora za slikanje i odeće – što mu je omogućilo da bliže upozna unutrašnji svet umetnice.
Film će se takođe dotaći tragičnih događaja u njenom životu koji su imali najveći uticaj na njenu odluku da počne da se bavi umetnošću, poput saobraćajne nesreće koju je doživela sa 18 godina. Suočena sa visokim troškovima lečenja, Frida je bila primorana da se odrekne školovanja i svog sna da postane doktorka. Kroz svoja dela srušila je standarde konvencionalne lepote, ali i pružila podršku svim ženama širom sveta, borbeno se zalažući za njihova prava. Još jedna od kontroverznih tema koje je obradila kroz svoj umetnički opus jeste tema pobačaja, o kojoj se i danas veoma retko otvoreno govori.
Ray ipak tvrdi da je o Fridi najviše moguće saznati iz njenih pisama, koja su sama po sebi bila jedan vid umetnosti. Ona su mu otkrila i emotivnu, fragilnu, osetljivu stranu ove žene, dajući nam priliku da stvorimo pravu sliku o njoj. Njen stil pisanja otkriva nam da je bila veoma načitana, visprena i angažovana u svim oblastima društva. Kroz svoj život je svuda težila da istakne svoje poreklo i podeli bogatstvo svoje kulture, a meksički duh je živela i izražavala, kako kroz svoj stil oblačenja tako i kroz svoja umetnička dela. Iako u trenutku smrti nije bila globalna ikona kao danas, njen buntovnički duh pronašao je svoj put do novih generacija, a njene poruke nastavljaju da žive.
Film se od ove nedelje prikazuje u bioskopima širom Evrope, a do kraja meseca naći će se i na streaming platformama.
Naslovna fotografija: instagram.com/fridakahlo
Aleksandra Aničić