Studentski život je nova faza u životu mladih i to je vrlo uzbudljivo, ali često i vrlo stresno iskustvo, naročito za one koji dolaze iz manjih sredina. Ali i studenti koji ostaju da žive kod roditelja i kreću na fakultet u svom rodnom gradu, suočavaju se sa velikim promenama. Društvo iz srednje škole – životne faze kada se sklapaju prisna prijateljstva – odlazi različitim putevima i održavanje prijateljstva nije tako jednostavno. Pojedina prijateljstva iz srednje škole se prekidaju tokom studiranja, a na fakultetu se društvo ne stiče tako lako kao ranije.

Studentski život mladima koji dolaze iz drugih mesta nameće suočavanje sa zahtevima samostalnog življenja, ali često tek tada, daleko od roditeljskog doma, oni prvi put iskuse slobodu. Mnogi počinju da eksperimentišu, nastojeći da pronađu svoj autentičan izraz kroz način oblačenja, isprobavanje supstanci, romantična i seksualna iskustva.

Studentski život i upoznavanje

Prilika da upoznate nove ljude sa svih strana je ono što studiranje i studentski život čini jedinstvenim – mnogo su veće šanse da sretnete nekog interesantnog, bilo da tražite vezu ili avanturu. Međutim, iako su svi došli da studiraju, neće svako završiti fakultet, nemaju svi iste ciljeve, ni isti nivo prethodnog iskustva. Neko je možda već doživeo ozbiljnu vezu, ili upravo pokušava da je održi kroz izazove razdvojenosti, neko ima seksualna iskustva, ali ne i iskustvo posvećene veze, a neko nema nikakvog iskustva. Studenti imaju različita očekivanja od studiranja, života i odnosa i to je mnogo izraženije nego u srednjoj školi, kada su tinejdžeri usklađeniji u nivou razvoja.

Veze koje započnete na fakultetu mogu biti vrlo intenzivne i mogu se brzo razvijati – kada sa nekim delite studentski život i slobodu istraživanja, to može ubrzati povezivanje i zamagliti razlike u ciljevima i očekivanjima.

Novootkrivena sloboda može uključivati površne odnose, usputan seks i intenzivna druženja uz alkohol i supstance – to je stereotip studentskog stila života i „sticanja iskustva“, koje često može biti negativno i povređujuće. Taj stereotip takođe može otežati nekim studentima da nađu smislene i ozbiljne veze – od njih se očekuje da se ponašaju slobodno i imaju neobavezne seksualne susrete i to je možda jedini oblik intimnosti do kog mogu da dođu.

Pročitajte i ovo: Nećete verovati, ali ove svetske zvezde su zajedno išle u školu

Kako da razvijete zdrave odnose tokom studiranja

Budite otvoreni za upoznavanje

Nova sredina u kojoj se odvija studentski život, brojne obaveze i mnogo novih ljudi – deluje kao da bi trebalo da na svakom koraku sklapate poznanstva, ali to nije tako. Svi su u novoj situaciji i pokušavaju da se snađu, da prevaziđu stid, zbunjenost, usamljenost. Da biste ostvarili vezu, morate biti malo otvoreniji i možda preuzeti inicijativu u upoznavanju. Biće jednostavnije ako se uključite u aktivnosti koje vas interesuju i koje volite – lakše ćete sresti nekog ko ima slična interesovanja i senzibilitet.

Studentski život i prioriteti

Bilo da održavate prijateljske ili romantične odnose, potrebno je da vam oni budu pri vrhu liste prioriteta. Morate redovno odvajati vreme za druženje, ali morate i redovno ispunjavati svoje fakultetske obaveze. Ima dana kada će vam odnosi biti na prvom mestu, jer ćete imati manje obaveza, ali će često biti perioda (ispitni rokovi), kada su u drugom planu. Odražvanje ravnoteže između obaveza na fakultetu, učenja i polaganja ispita i druženja i zabavljanja, nije jednostavno, ali je veoma važno.

Dobra i redovna komunikacija

Komunikacija je osnova dobrih odnosa i zdravih veza, a studentski život vam pruža priliku da se od početka postavite na najbolji način – budite iskreni i otvoreni, negujte samosvest i samopoštovanje, postavite granice i izrazite svoje želje i potrebe. To je zahtev i pravilo za sve stabilne i zrele ljude, a studiranje i emocionalno sazrevanje idu zajedno.

Kada ste u jeku pripreme ispita i ispitnih rokova, vaše društvo sa fakulteta i vaš partner su u istoj ili sličnoj situaciji – tada nema vremena za druženja i sastanke, ali tehnologija olakšava komunikaciju. Mnogi mladi spajaju druženje i učenje, tako što se povežu putem video-poziva i zajedno uče. Iako uče različito gradivo, to što ste se dogovorili da u određeno vreme učite i što vidite da neko uči, deluje i utešno i motivišuće. Ne osećate se izolovano i usamljeno u svojim naporima i stresu. Vaš romantični partner može biti i vaš partner za učenje – tako ćete jedno drugo podržati u onome zbog čega ste i započeli studentski život, a to je namera da steknete diplomu.

Život je pred vama

Neki stvaraju doživotne veze za vreme studiranja, neki čak počinju da žive zajedno i dele studentski život u svim aspektima, ali većina mladih to ne čini. U ovoj fazi života, najvažnije je lično odrastanje i sazrevanje – upoznavanje sebe je zahtevnije i zanimljivije od upoznavanja drugih. U vreme studiranja, vi se intenzivno razvijate i menjate i u redu je da nemate stabilnu vezu, da imate kratke veze, kao i da uopšte nemate vezu.

Sudentski život traje nekoliko godina i za to vreme ćete se mnogo promeniti i odrasti – a kada se ova faza završi, na redu je još izazovnija i još zanimljvija. Život je pred vama i imate vremena za sve.

Pročitajte i ovo: 18 razloga zbog kojih ne želiš da ponovo imaš 18 godina

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovepresets

Brankica Milošević

Comments