Kako se “radi” suvo četkanje kože?
Suvo četkanje kože je tretman koji možeš raditi sama, kod svoje kuće, što je jedan od glavnih razloga zašto mu svi daju šansu – pa šta bude da bude! Ovaj tretman se radi pre tuširanja, idealno ujutru (zbog podsticanja cirkulacije i energije), a krećeš najpre od stopala i nogu, prelazeći svaku površinu 10 puta, nežnim pokretima ka srcu (zbog praćenja toka limfnog sistema). Ponovi postupak i na rukama, počevši od dlanova. Predeo stomaka i pazuha četkaj kružnim pokretima u pravcu kazaljke na satu. Iščetkaj i leđa, a ukoliko želiš da tretman uradiš i na licu, odaberi nežniju četku.
Nakon tretmana koža ne sme biti previše crvena i iritirana – ako je tako, potrebno je da budeš nežnija i smanjiš stisak četke. Nakon tuširanja, kožu namaži nežnim, prirodnim losionom. Nakon suvog četkanja izbegavaj druge vrste pilinga.
Kako da odabereš odgovarajuću četku?
Za početak, odaberi četku za suvo četkanje sa što nežnijom dlakom, a kada se koža bude navikla na tretman, možda ćeš želeti da koristiš nešto jaču i grublju četku. Isto važi i sa načinom na koji je četkaš – kreni nežno i polako, a kasnije pritisak može biti i jači – vodi računa o tome šta tvojoj koži prija. Na raspolaganju si ti četke sa prirodnom dlakom, ali i sa veštačkom koje su pogodne za vegane. Obavezno nabavi (i) četku sa dužom drškom kako bi bez mnogo muke mogla da iščetkaš i leđa. Za lice obavezno koristi što nežniju četku. Četku bi trebalo da menjaš na 6-12 meseci, i da je detaljno opereš na 2-3 nedelje.
Ukoliko generalno nemaš problema sa kožom, isprobaj tretman i vidi da li ti odgovara. Ukoliko pak imaš osetljivu kožu sklonu ekcemima, onda je ipak bolje da ga preskočiš. Nelagodnost, svrab, crvenilo pa čak i bol prilikom suvog četkanja su sigurni znaci da tvojoj koži ne prija ovakav tretman.
Fotografije: unsplash.com
Ivana