Jedan deo naučnika podržava tezu da fibromialgiju uzrokuje neutvrđena virusna infekcija, a neka ispitivanja su pokazala da pacijenti sa fibromialgijom imaju poremećaj imunološkog sistema, odnosno promene koje koje ukazuju na to da se organizam bori protiv neke infekcije.
Jačanje imuniteta bi mogao da bude bitan faktor u ublažavanju neprijatnosti, ukoliko je ova teorija tačna.
Ispitivanja krvi i rentgenski snimci ne pokazuju međutim, nikakve neuredne nalaze kod osoba obolelih od fibromialgije, a za sada ne postoje preciznija dijagnostička sredstva. Pošto je fibromialgiju teško utvrditi (ne pomešati sa njene simptome sa simptomima drugih poremećaja) lekari se slažu oko procedure za utvrđivanje dijagnoze, odnosno, uslova koji treba da budu ispunjeni, da bi se bolest dijagnostikovala.
To znači da bolovi i probadanja treba da budu detektovani na barem jedanaest od osamnaest osetljivih anatomskih tačaka, a one se nalaze na kukovima, člancima, kolenima, gornjem delu grudi, vilici, vratu, gornjem i donjem delu leđa, laktovima i ručnim zglobovima. Tegobe treba da budu prisutne nekoliko meseci u kontinuitetu, a intenzitet neprijatnosti može da varira. Do prave dijagnoze često se dolazi putem isključivanja postojanja drugih bolesti koje daju istu kliničku sliku. Dakle, ako se sumnja na fibromialgiju, najpre mora da se utvrdi da sigurno nije u pitanju nešto drugo.
Lečenje fibromialgije je kompleksno i zahteva učešće tima specijalista – potrebno je posetiti reumatologa, fizijatra, neurologa, a možda i psihijatra. Lekovi i fizikalna terapija se kombinuju, jer pojedinačno ne daju rezultate. U tretmanu se koriste analgetici, antidepresivi, lekovi za spavanje, a potrebna je i fizikalna terapija za opuštanje mišića, poput lasera, magneta, struje i ultrazvuka.
Pacijentkinje koje su postigle poboljšanje, prijavljuju da im je od velike pomoći bila relaks-masaža, tople kupke i bazen, akupunktura, kao i rad sa psihoterapeutom.