Da bi se uopšte došlo do dijagnoze i pristupilo lečenju, potrebna je lična inicijativa i rešenost, jer, nažalost, lekari često ne shvataju dovoljno ozbiljno pacijente sa fibromialgičnim tegobama, zato što klinička slika ne pokazuje nikakav problem – oni uglavnom šalju takve pacijente psihijatru, smatrajući da je stanje subjektivno i isključivo psihosomatsko.
Iako je dugotrajan stres verovatan okidač za pojavu fibromialgije, tegobe su organske i stvarne i simtomi oboljenja nisu umišljeni.
Holistički pristup ozbiljnije shvata pojavu fibromialgije i savetuje kompletan i kompleksan pristup – promenu načina ishrane, detoksikaciju (prestanak pušenja, smanjivanje unosa kofeina), izbegavanje industrijski prerađene hrane, slatkiša, raznih namaza i gaziranih napitaka i povećati unos zdravih i svežih namirnica, odnosno, voća i povrća.

 

Za ublažavanje simptoma preporučuju se namirnice bogate magnezijumom, među kojima su koštunjavi plodovi, integralne žitarice, spanać, zelena salata, pšenične klice, pivski kvasac. Preporučuje se i selen, koga ima u brazilskom orahu, jabukama i pomorandžama, belom i crnom luku, kupusu…

Takode je potrebno povećati unos kalcijuma i vitamina C, da bi se osnažile kosti i čitav organizam. Fitoterapeuti preporučuju korišćenje biljnih čajeva koji utiču na opuštanje mišića i ublažavanje bolova, kao što su majčina dušica, neven, rastavić, đumir u prahu

Brankica Milošević

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Comments