Poslednjih nekoliko godina, konzervirani kokteli, TikTok recepti i raznorazni vidovi lunch paketa su postali nezaobilazni u kuhinjama širom sveta, ali šta nas to očekuje u 2023. godini? Od nu-wave kroasana do veganskog sira, evo šta – i kako – stručnjaci misle da ćemo jesti i piti ovih 12 meseci.
Ovo su trendovi u hrani 2023.
Nu-wave kroasani
Kroasani u poslednje vreme doživljavaju “svoj momenat”, pojavljujući se u raznim varijantama i sa raznim prilozima. Nakon tradicionalnih praznih i čokoladnih, sad imamo i kroasane sa vanilom i karamelom, kao i slane sa šunkom i raznim vrstama sira. Kao da ovo nije dovoljno, nu-wave kroasan može poslužiti kao svojevrsni doručak, jer između testa može sadržati sastojke kao što su jaje, meso i povrće, kao što ga pravi jedan restoran u Londonu.
View this post on Instagram
Desert od mesa i povrća
Trendovi u kulinarstvu se iz dana u dan menjaju, pa primećujemo i promenu pristupa pravljenja klasičnih vidova deserta, pa kuvari prave poslastice koristeći meso, povrće i druge ukusne sastojke u cilju stvaranja celokupnog kompleksnijeg ukusa. Na primer, jedan popularni italijanski restoran služi čokoladni mus sa chorizo sladoledom i šeri sirćetom, dok jedan iz Londona pravi desert od koštane srži, koji se servira u koštanoj šupljini. Pojedini od restorana sa Mišelinovim zvezdicom prave mille feuille sa Baron Bigod sirom, celerom i vrućim medom, a drugi na meniju imaju osvežavajući smrznuti desert od jabuke i celera koji se služi uz čizkejk od vanile.
View this post on Instagram
Konzervirana hrana
Budući da se mnogi okreću jeftinijim sastojcima, velika je verovatnoća da će se povećati potražnja sardina i druge konzervirane hrane, pa je izvesno da će se to desiti i u stranim i domaćim restoranima. Sardine su odličan izvor omega-3 masnih kiselina, ukusne su i raznovrsne. Jednostavno ih je pronaći po marketima i prilično su pristupačne. Savršene su za dodatak salatama, testeninama, pa čak i u tostu. Možete napraviti umak od sardine sa krem sirom, limunom i peršunom, uz koji možete dodati krekere, kisele krastavce i drugo povrće.
View this post on Instagram
Pročitajte i ovo: Jednostavni recepti za smuti koje ćete obožavati
Hrana pržena u dubokom ulju
Da, zvuči nezdravo, ali postoje načini da hranu prženu u dubokom ulju učinite zdravijom, a da ne izgubi ukus. Bitno je da namirnice prvenstveno isečete na približno iste parčiće kako bi se ravnomerno pržila, a potom je ostavite da odstoji bar 30 minuta pre prženja. Hranu pripremajte u dubokoj posudi (ulje bi trebalo da zauzme trećinu posude), i pržite iz više puta manje količine hrane kako ne bi opala temperatura ulja, a hrana postala masna. Nakon prženja, hranu stavite na ubrus ili rešetku kako bi se oslobodila viška masnoće. Dok je vruća, na hranu odmah nanesite prelive i začine kako bi bili lepo upijeni.
View this post on Instagram
Puževi
Kao i kroasani, i puževi (iliti franc. escargot) doživljavaju “svoj trenutak”. Iako prvenstveno asociraju na gastronomiju Francuske i pojedinih mediteranskih zemalja, jelovnici koji u ponudi imaju puževe se pojavljuju i po drugim regionima sveta. Na primer, u jednom restoranu u Dablinu ćete ih naći u omletu u bordelaise sosu, dok su u drugom u Londonu služeni u somunu u masti i koštanoj srži.
View this post on Instagram
Veganski sir
Poslednjih godina, veganska hrana nesumnjivo postaje sve prisutnija na menijima mnogih restorana, ali i privatnih domova. Pored toga što je zdravija, veoma često nema nikakve razlike u ukusu od uobičajene hrane. Veganski sir, na biljnoj bazi, postaje neizostavni deo raznih obroka, a kreatori su ga po ukusu napravili jednako superiornog kao i njegove neveganske verzije. Verujte nam, za koju god verziju veganskog sira da se odlučite – nećete pogrešiti!
View this post on Instagram
Pročitajte i ovo: Ukusni i jednostavni recepti sa TikToka koji su postali viralni
Naslovna fotografija: instagram.com/fallowrestaurant
Dušan Veselinović