Ukoliko mislite da vam kafa pomaže da održite pažnju i zato je pijete u velikim količinama, preispitajte ovu naviku, odnosno, postarajte se da ograničite unos kofeina na razumnu meru. Kafa će pomoći kratkoročno, ali na duže staze imaće negativan efekat i doprineće dekoncentrisanju, umesto fokusiranju.

Ako ste pod emotivnim pritiskom, biće vam teško da se fokusirate – neprijatne i bolne emocije remete sposobnost koncentracije na bilo šta drugo, osim na ono što nas čini tužnim i rastresenim. Istu vrstu distrakcije stvara i žudnja, proistekla iz ljubavi i strasti – to su prijatna i u suštini pozitivna osećanja, ali su preplavljujuća i ne ostavljaju mesta za bilo šta drugo. Bićemo usredsređeni na objekat svoje žudnje i bićemo rastreseni, rasejani, dezorganizovani i nedelotvorni za sve drugo.

siora photography hgFY1mZY Y0 unsplash e1594970695427 Umeće držanja pažnje

Dakle, da biste vežbali koncentraciju, potrebno je da uredite svoj način života, uvedete zdrave navike, izbacite štetne, da obezbedite sebi dovoljno vremena za odmor i opuštanje, da postavite svoje prioritete i da se njima bavite svakog dana redosledom koji ste postavili.

Ukoliko imate dobru koncentraciju, umete da se usredsredite na ono što radite i isključite se za spoljašnje ometače, možete da razmislite o tome kako to postižete i da ponudite pomoć drugima u vežbanju držanja pažnje.

Naslovna fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments