Uhvati ga za ruku, stavi mu ruku na obraz, pogledaj ga u oči, obrati se rečima nežnosti njegovom biću, a ne njegovom egu. Biće zaprepašćen i verovatno će se i dalje opirati, ali cilj je postignut – obrazac je skršen, ti ne učestvuješ u svađi i zanima te zašto se on oseća tako kako se oseća – a to znači da se ne osećaš krivom, čime je njegov razlog automatski diskreditovan.

Pronađite zejedinički interes

Umesto da se prepustiš napadu i odbrani, da prozivaš partnera i u njemu gledaš krivca koji te uvlači u svađu, zadrži se na onome što je očigledno – svađa je apsurdna i ništa neće rešiti. Istakni taj apsurd, reci mu da sigurno ni jedno od vas ne želi sukob, pozovi ga da pronađete zajedno šta je ono što svako od vas zaista želi.

Uzmi tajm – aut, a zatim nastavi komunikaciju

Predloži tajm-aut, ali ne tako da zvuči defanzivno, u stilu „ma neću da se svađam, neka bude kako hoćeš“ jer to će samo privremeno odložiti sukob. Radije reci kako je važno da to rešite, ali da si pod velikim nabojem i ne želiš da kažeš nešto zbog čega ćeš zažaliti i da ćeš se zato povući dok se ne „ohladiš“. A zatim, kad naboj prođi, iniciraj razgovor o onome oko čega ste započeli sukob.

Slušaj i prati

Ako osećaš da možeš da se izdvojiš i da ne shvataš lično partnerov napad, slušaj šta ima da kaže i ostani smirena – to je iskorak iz obrasca koji će umiriti partnera. Ponovi njegove reč, upotrebi frazu „ako sam dobro razumela, ti kažeš da…“ što će ga uveriti da slušaš i da ti je stalo do onoga što govori. Ponekad je to dovoljno da se partner umiri i da svađa postane razgovor.

Comments