Lako je dospeti u sukob, to se dešava čak i vrlo razumnim osobama, koje žele da sagledaju neki problem sa svih strana i da pronađu kompromis. Dovoljno je da osetiš da sagovornik nije pravičan, ili da se osetiš uvređeno, ili da se naljutiš što druga strana odbacuje ono što joj uporno objašnjavaš.

U trenutku zaboraviš da zastupaš svoje interese i da tražiš najpovoljnije rešenje i počneš da napadaš drugu osobu zbog nje same, što nije fer, što je uskogruda, tvrdoglava – sa problema, stvar se premesti na lični nivo i varnice prerastu u požar, koji nije lako ugasiti i čije posledice je teško sanirati. I što je najgore, posle se niko ne oseća dobro, jer u svađi nema pobednika – obe strane su gubitnici. Pokušaj da udahneš duboko pre nego što sledeći sukob mišljenja i interesa preraste u svađu i nemilosrdnu borbu i da se setiš ovih strategija i da pokušaš da ih primeniš.

Prepoznavanje obrasca

To se već dešavalo – zato obrati pažnju na ton, tipične rečenice, odbrambeni stav sagovornika, ili njegovu ljutnju, koja zapravo maskira povređenost i nesigurnost. Prepoznaj obrazac po kome su se i raniji sukobi pretvarali u ogorčene svađe i – nemoj da učestvuješ. Kad jedna strana ne igra utvrđenu ulogu, obrazac puca. Ako se inače uvek ohladiš i distanciraš i koristiš sarkazam i činjenice kad te partner “napadne” ovaj put ostani prisutna i topla i priđi mu, iako te njegovo ponašanje odbija.

Comments