FLR (female-led relationship) je veza u kojoj žena ima autoritet u odnosu i važne odluke donosi sa svojim partnerom.
Međuljudski odnosi mogu biti teški i to nije vest – bilo da istražujete sopstvene stilove privrženosti, anksiozne situacije ili jednostavno razmišljate kada je i da li je vreme za raskid. Sva ova putovanja kroz misli mogu da dođu sa mnogo bagaža, ali za pojedine žene u heteroseksualnim vezama, stvari su još komplikovanije zbog neujednačene dinamike moći između muškarca i žene, koji traju do dan-danas, utičući na veze kroz stvari poput naoružane nekomplementarnosti, jaza u romantici ili nejednako raspoređenog emocionalnog rada. Postoji li alternativa?
View this post on Instagram
Odnosi koje vodi žena su oblik heteroseksualne dinamike koja funkcioniše na pretpostavci da su, istorijski gledano, muškarci bili dominantni pojedinci u vezama. To znači da se, zbog društvenih privilegija ili konvencija, od muškaraca očekivalo da naprave prvi korak i donesu značajne odluke. Danas su odnosi ravnopravniji nego ranije, ali i dalje postoje problemi kao što su neujednačene finansijske privilegije.
Imajući to na umu, odnosi koje vode žene nastoje da stvore suprotan model. Umesto da teže ravnopravnosti između muškog i ženskog partnera, oni predlažu da žene preuzmu ulogu koju su tradicionalno zauzimali muškarci u intimnim odnosima. Postoje različiti nivoi odnosa vođenih ženama koji konsenzualno daju različite nivoe moći ženi: od potpune kontrole do suptilnije dominacije.
Pročitajte i ovo: Da li svuda viđate anđeoske brojeve? Evo šta to znači!
Odnos koji vodi žena
Stručnjaci su ranije definisali odnos koji vodi žena. Izjavili su da je to odnos u kom je žena dominantnija i ima vodeću ulogu u pogledu odluka, kontrole, autoriteta ili seksualne dinamike. U tom slučaju, muškarac je u podređenoj ulozi. Ali važno je naglasiti da je i jednoj takvoj vezi potrebno razumevanje i sklapanje dogovora oko posebnih i važnih stvari.
Da li veze koje vode žene imaju perspektivu?
Svima nam je poznata situacija u kojoj muškarac donosi odluke ili preispituje odluke svoje izabranice, doslovno kao da stavlja pečat na kraju lista i žena je ta koja to mora da ispoštuje.
View this post on Instagram
Žene se oduvek bore za svoja prava i to je duga i teška borba, jer često nailaze na prepreke i nerazumevanje drugih žena i muškaraca koji su prihvatili okolnosti u kojima su se rodili. Smatrajući da su u odnosu podređene i manje važne, žive svoje živote bez ideje da sve to može i mora da bude drugačije. Suprotno od toga su odnosi u kojima žena ima glavu reč, ne zbog toga što je uspela da se izbori za svoja prava, već zbog toga što se par tako dogovorio.
Dakle, postoje odnosi u kojima žena, recimo, odlazi na posao i završava druge aktivnosti van kuće, dok suprug, recimo, rasprema stan i čuva decu. To nije nešto što se ne dešava, ali takav odnos često mogu da osude oni koji smatraju da za jedan život postoji pravilnik, kao i da postoje muški, ali i ženski poslovi. Da li i sada čujete komentare ljudi koji se čude jer odlazite na posao, a suprug pegla veš? To su potpuno normalne i zdrave okolnosti, a pre svega važno je da shvatite da kao žena niste zaista u obavezi da radite sve te kućne poslove, spremate, raspremate, odgajate decu, muža i idete na posao. Potpuno je normalno da svoje poslove i obaveze podelite sa partnerom!
Pročitajte i ovo: #sextalk: Da li je seks novi hit trening?
Naslovna fotografija: instagram.com/parisianamour
Dragana Stojanović