Mel Robbins se ranije bavila advokaturom, a sada je poznata kao TEDx motivaciona govornica, autorka tri bestselera Njujork Tajmsa i voditeljka podkasta. Neki životni hakovi koje plasira u svom The Mel Robbins Podcastu, svrstavaju je u najefikasnije motivacione učitelje.

Njeni saveti su duboko zasnovani na psihologiji i poznavanju ljudskih mehanizama, uslovljenosti i obrazaca. Zbog toga, njeni životni hakovi stvarno rade!

Efikasni životni saveti koje nam daje Mel Robbins

Bacite mač

Ovom metaforom Mell Robbins ukazuje na to kako sami blokiramo svoju sreću. U jednoj epizodi podkasta, ona traži od slušalaca da zamisle kako drže mač i kako se pritom osećaju. Možete li da vidite tu sliku? Napeti ste, držite mač obema rukama, on je težak i zadržavate dah, dok pokušavate da ga držite podignutog, kako biste se odbranili – ili napali. A sada zamislite kako ste ispustili taj mač. Pao je uz metalni udarac, malo poskočio dok je poletelo nekoliko varnica i ostao da leži.  Odahuli ste i opustili dijafragmu i mišiće, energija vam se promenila i osećaj je sasvim drugačiji. Oslobađajući!

Primenite ovu vežbu svaki put kad primetite da ste napeti i uplašeni zbog nečeg što treba da se dogodi. Ispustite mač i dišite.

Prihvatite ljubomoru – ona vam govori šta vam treba

Ovo je vrlo logičan i trezven stav. U svojoj knjizi The High Five Habit, Mel savetuje svoje čitaoce da ne zaziru od ljubomore i da o njoj razmišljaju kao o važnom signalu. Ljubomora se javlja kada neko drugi ima ono što je vama potrebno. Obratite pažnju na koga ste i zbog čega ljubomorni – jer je to najbrži način da shvatite šta želite u svom životu.

Možda je to nečija pozitivna energija i ambicija, možda popularnost na društvenim mrežama, prijatelji, ili način na koji brine o sebi.

Šta god da je, transformišite ljubomoru u uverenje da je nečiji uspeh dokaz da i vi to možete.

 10 najboljih životnih saveta kojima nas uči Mel Robbins

Životni hakovi – puštanje kontrole

Mnogi ljudi se bore sa težnjom da sve drže pod kontrolom i pokušavaju da ukrote haotične životne aspekte čvrstom rukom organizatora. Puštanje i dozvoljavanje je način da otpustite kontrolu. Setite se toga sledeći put kad budete uznemireni ili iznervirani zbog nečeg što neko drugi radi. Samo recite sebi „dozvoli mu“, a zauzvrat ćete otkriti veći osećaj moći, smirenosti i oslobađanja.

Isto tako, dozvolite sebi da reagujete na osobu ili situaciju koja vas frustrira. Umesto da razmišljate kako će to drugi videti i shvatiti, odaberite kako ćete vi reagovati. Kada ne reagujete uopšte, na frustraciju se nadovezuje ogorčenje, koje dugo ostaje u vašem sistemu i možda se nikada i ne očisti. Recite sebi „dozvoli mi“ i kanališite svoju energiju, umesto da je blokirate.

Fokusirajte se na granice umesto na ravnotežu

Svi želimo ravnotežu i nastojimo da je stvorimo i održimo. Ali Robbins poručuje kako je shvatila da ravnoteža jednostavno ne postoji. Njeni životni hakovi su zato usmereni na postavljanje i održavanje granica.

Kada težite ravnoteži, zapravo svaku oblast svog života stavljate u konkurenciju, što može izazvati ogorčenost. Umesto da se fokusirate na ravnotežu, fokusirajte se na granice. Granice zahtevaju od vas da budete samosvesni i odgovorni u vezi sa onim što cenite. A kada to komunicirate sa drugima, osećate se kao da imate više ravnoteže. Ako, na primer, želite da budete prisutniji i povezaniji sa porodicom i prijateljima, Mel savetuje da uvedete pravilo „bez telefona“ kada ste sa njima. Jednostavno ga ostavite u tašni, ili u drugoj prostoriji, isključenog tona. Tako nećete doći u iskušenje da proveravate telefon i stvorićete više ravnoteže u bliskim odnosima.

Životni hakovi – pravilo pet sekundi

Ima mnogo stvari u kojima uopšte ne uživamo, ali ih radimo jer znamo da su dobre za nas. Bilo da se radi o ranom ustajanju, ili o pozivu koji oklevate da obavite, pravilo pet sekundi vam može pomoći.

Kad nešto treba da uradite i onda stanete i razmišljate o tome, vi gubite vreme u oklevanju, a gubite i energiju i motivaciju da ispunite cilj.

Pravilo pet sekundi uklanja te prepreke. Jednostavno brojite unazad – 5, 4, 3, 2, 1, kreni! Bez razmišljanja, samo uradite. Ovo pravilo se može primeniti na mnoge oblasti vašeg života, bilo da želite da radite više ili da jedete zdravije. Vreme provedeno u vaganju odluka može vas odvratiti od pravljenja konktretnih koraka.

U pravu ste kada mislite da možete, ili ne možete

Jednostavni i efikasni životni hakovi uključuju baratanje sopstvenim umom. On je moćno oruđe, pa ga upregnite da radi u vašu korist.

Ako mislite da nešto ne možete da uradite, nećete se uložiti u posao, ali ako mislite da možete, otvorićete vrata optimizmu i nadi. Imaćete razloga i volje da se oprobate i da budete otporniji.

Robbins je uzela ovaj savet od svoje bake i predlaže da ga ponavljate sebi iznova i iznova, bilo da želite novi posao ili želite da trčite maraton. Kada pokušate, to je ono što je važno – sve je u pokušaju da stvorite rezultate. Samo počnite da govorite sebi da možete da radite šta god želite – i primetite razliku.

Frustracija je zapravo dobra za vas

Životni hakovi Mel Robbins uključuju obraćanje pažnje emocije i traženje dubljeg značenja u njima. Ovo važi i za frustraciju. Kada se osećate frustrirano, to je znak da prevazilazite situaciju. To ne znači da su stvari strašne. To samo znači da rastete, bilo da su u pitanju veze i prijateljstva, posao, život u kući ili novac. Važno je da pogledate pet oblasti svog života i procenite gde i zašto biste mogli biti frustrirani. Ne usmeravajte tu frustraciju na sebe ili druge. Umesto toga, razmišljajte o emociji kao o znaku da je možda vreme da počnete da tražite posao, pronađete nove prijatelje, preselite se ili otvorite štedni račun. Kada nešto ne funkcioniše u bilo kojoj životnoj oblasti, imate moć da preduzmete akciju i napravite promene.

Dajte sebi peticu

Ocenite sebe najvišom ocenom svakog dana čim ustanete. Ne radi se o tome da zaslužujete peticu kada se rasanite, našminkate i namontirate. Zaslužujete je zato što ste ustali i uključili se u životne tokove danas. Ovo je oblik afirmacije koji se zasniva na motivacionaoj psihologiji. Istraživanja su pokazala da je petica najbolji oblik ohrabrenja. Studija je uključila decu školskog uzrasta koja su ohrabrivana na tri načina. Jedna grupa je dobijala pohvale za osobine, druga za trud, a treća petice. Pokazalo se da su petice doživele najviše ohrabrenja i postizale su najbolje rezultate.

Trik je u tome što morate verovati da zaslužujete peticu, jer ste odlični. Ovo je dostojan izazov!

Životni hakovi – pravilo 5, 10, 20

Verovatno znate kako je važno dobiti više sunčeve svetlosti ujutru. Početak dana napolju resetuje vaš cirkadijalni ritam i omogućava vam da bolje spavate noću. Ali kao i drugi životni hakovi i ovaj ide korak dalje. Ono u šta većina podkasta i video snimaka za samopomoć ne ulazi je koliko dugo treba da provedete napolju. Šta ako je oblačno? Šta ako pada kiša? Odgovor je pravilo 5, 10, 20. Ako je napolju sunčano, provedite najmanje pet minuta. Ako je oblačno, potrošite 10 minuta, a ako je oblačno i pada kiša, onda 20.

Ako želite da spavate osam sati, provedite devet u krevetu

Ovo pravilo izgleda tako logično ako razmislite o tome, jer koliko nas zapravo zaspi čim se sputi na jastuk? U suštini, to znači lezite sat vremena ranije, da biste sebi pružili priliku da se opustite i uspavate. Ako vam je cilj osam sati sna, a ustajete u 7, lezite u 22 časa, da biste do 23 zaspali i zaista imali osam sasti sna. Deo tog dodatnog sata možete uložiti u aktivnosti kao što su čitanje, slušanje muzike, meditacija, koje vam pomažu da se opustite i utonete u san.

Pročitajte i ovo: Podcast epizode koje treba da pogledate – ako vam je potrebna motivacija za životne promene

Brankica Milošević