Da književnost i moda idu skupa, potvrdio je i Club Monaco (www.clubmonaco.com), koji je odlučio u sklopu jednog svojeg dućana otvoriti i knjižaru, ostavljajući nas, ljubitelje književnosti i mode, otvorenih usta.
Sestre Bronte (Brontë): Rodarte
Ovo je bilo i više nego lako: sestre, koje dijele ljubav prema gotici i obje su, sasvim sigurno, barem jednom u životu pročitale “Džejn Ejr” (Jane Eyre).

Zavodljvo
Frensis Ficdžerald (F. Scott Fitzgerald): Brooks Brothers
Ovo je, također, bilo lako. F. Skot Ficdžerald bio je poznat po nošenju te marke. A Book Brothers su čak dizajnirali odijelo za adaptaciju “Velikog Getsbija” (The Great Gatsby).

Klasika, vječna klasika
Džordž Orvel (George Orwell): Jil Sander
Džordž Orvela, poznatog i po sudjelovanju u ratu, uparili smo s Džil Sanderom, čije kreacije na prvi pogled asociraju na strogi, vojnički kroj, vješto ublažen bojama.

Dajte nam boje, boje i boje
Džek London (Jack London): Pendleton
Džek London, Kalifornijac, i udobna kompanija iz Oregona dijele ljubav prema hrapavoj senzibilnosti i ležernosti koja, čini se, ne izlazi iz mode.

Elegancija i ležernost
Edit Varton (Edith Wharton): Elie Saab
Samo jedan pogled na kreacije Sabove kreacije i odmah možete zamisliti kostime za filmsku verziju “Doba nevinosti” (The Age of Innocence).

Raskoš
Čarls Dikens (Charles Dickens): Burberry
Burberry, etablirano ime mode još od 1856, 20 godina nakon što se Čarls Dikens po prvi put etablirao kao jedan od najvećih britanskih autora. Stoga što su još uvijek jedni od najvećih britanskih imena, prirodno je što smo baš njih uparili. I mislimo kako nismo pogriješili.

Klasika, vječna klasika
Ivlin Voa (Evelyn Waugh) i Vodhaus (P.G. Wodehouse): Ralph Lauren
Da utvrdimo: Ralf Loren je, bez sumnje, Amerikanac, ali je dugo vremena opsjednut Engleskom. Njegov je stil elegantan, otmjen… nekako, vrlo British. Mogao bi slobodno odjenuti likove iz “Povratka u Brideshed” (Brideshead Revisited).

Britansko do srži
Virdžinija Vulf (Virginia Woolf): Chanel
Koko (Coco Chanel) je unijela modernizam u modu. Virdžinija Vulf je bila jedna od najboljih spisateljica modernizma, ali i u godinama poslije modernizma. Apsolutno su, na ovaj ili na onaj način, utjecali na svakoga.

Uvijek ispred svih
Artur Konan Dojl (Arthur Conan Doyle): Barbour
Volimo odijela i tvid Benedikta Kamberbeča (Benedict Cumberbatch) koja nosi u “Šerloku” (Sherlock), ali voljeli bismo vidjeti našeg omiljenog detektiva kako nosi i Barbour.

Jednostavnost
Oskar Vajld (Oscar Wilde): Thom Browne
Sigurni smo kako bi autor “Slike Dorijana Greja” odobrio kicoški dizajn koji Thom Browne osmišljava.

Dandy, dandy, dandy
Luis Kerol (Lewis Carroll): Alexander McQueen
Ako mislite da postoji ijedan živući dizajner koji bi kreirao bolje kostime za film (i knjigu) “Alisa u zemlji čudesa” (Alice’s Adventures in Wonderland) bolje od pokojnog Mekvina, grdno, ali grdno se varate.

I dalje nedostižan
Grejs Metalius (Grace Metalious): Kate Spade
Moramo li doista objašnjavati zašto bi se luckasta Kejt Spejd dobro složila s autoricom “Gradića Pejtona” (Peyton Place)?

Luckasto i vrckavo
Selindžer (J.D. Salinger): Jack Spade
Kada uđete u Jack Spade dućan, to je kao da uđete u spavaću sobu Holdena Kolfilda (Holden Caulfield), nakon što ju je spremačica počistila.

Neodoljivo i nonšalantno
Ernest Hemingvej (Ernest Hemingway): L.L. Bean
Sirovo, sportski i – američki. Jedina stvar koju L.L.Bean i Ernest Hemingvej nemaju zajedničko činjenica je da ne dolaze iz istoga grada.

Flanel, sve je u flanelu
Džom Ajrving (John Irving): Band of Outsiders
Jedna činjenica o Band of Outsiders: prave odjeću koju je vjerojatno vaš otac imao u 1982, ali je i dalje želite nositi.
Jedna činjenica o Džonu Ajrvingu: vaš je otac čitao “Svijet po Garpu” (The World According to Garp) 1982, ali to vas neće spriječiti da je i sada pročitate.

Retro, retro
Izvor fotografija: www.vogue.co.uk
Ela Vujanić – “La vie est belle.” Jasno, kratko… Prikladno.