U jesen – Karl Ove Knausgård

Ovo je prvi od četiri toma norveškog pisca Karla Ovea Knausgårda – tetralogije pod nazivom Godišnja doba. Sam naziv govori da je pravo vreme za čitanje ovog štiva – u jesen. Autor svojoj nerođenoj ćerki posvećuje kratke eseje, zapažanja i misli o određenim pojavama iz života. Međutim, U jesen je mnogo više nego saveti i lekcije detetu. Ovo je svojevrsna oda svetu i životu. Autor naizgled sitnim stvarima daje novo značenje, budeći nam osećanja zadivljenosti i začuđenosti koja smo imali u detinjstvu.

Rebeka – Daphne du Maurier

Jesen je, takođe, idealno godišnje doba da se čita Rebeka, klasik svetske književnosti koji je iznedrilo pero slavne Daphe du Maurier. Drama i misterija neprestano se provlače kroz celu radnju, što čitaocima budi neprestanu želju da saznaju koja se priča zapravo krije iza, naizgled savršene, Rebeke.  Zloslutno imanje Menderlej nalazi se na vetrovitim liticama Kornvola, a gospodar Maxim de Winter baš tu dovodi svoju drugu suprugu koja, ljubazna ali nespretna, pokušava da bude nova gospodarica imanja. Ipak, ona brzo otkriva drugačiju narav svog muža i shvata da ni po čemu ne može da se poredi sa njegovom bivšom suprugom Rebekom. S elementima tihe jeze, roman je najpogodniji za čitanje u mraku, pod ćebetom, pod lampom. Hičkok ga je sjajno predstavio u istoimenom filmskom klasiku iz 1940. godine.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @regencyromantic

Drugi glasovi, druge odaje – Truman Capote

Pored svog ekscentričnog, turbulentnog života, Truman Capote je čuven po romanima Doručak kod Tifanija i Hladnokrvno. Ovom prilikom se okrećemo njegovom poluautobiografskom delu s početka karijere. U stilu južnjačke američke gotike, sa atmosferom dekadencije i izolovanosti, Drugi glasovi, druge odaje bavi se temama odrastanja, otuđenja, usamljenosti i prihvatanja sopstvene seksualne orijentacije. Pravi savremeni klasik američke književnosti.

Naslovna fotografija: instagram.com/fulltimedaydreamer_

Dušan Veselinović

 

Comments