Treba redovno da pijete vodu, makar dve litre dnevno i to će se veoma dobro odraziti na vaše zdravlje. Češće ćete ići u toalet, te se na taj način kod žena značajno smanjuje mogućnost od dobijanja urinarnih infekcija. Moguće je da ćete izgubiti na kilogramima, zato što ćete izbaciti višak vode iz organizma i bićete manje otečeni. Takođe, vaše telo će biti bolje hidrirano, jer voda reguliše rad organa, telesnu temperaturu, varenje, održava nivoe energije. U suštini, ne postoji loša strana ispijanja vode, ali to neće pomoći da vaša koža bude hidrirana.

A to je jedan od najvećih mitova koje čujete u skincare rutini – da treba da pijete više vode kako bi vaša koža bila hidrirana. Zapravo, sva ta voda koju pijete uopšte ni ne dolazi do vaše kože, ona završava u vašim krvnim zrncima, a onda je filtrirana kroz bubrege. Uopšte ne postoje podaci da ispijanje vode ima bilo kakav uticaj na vašu kožu.

Ipak, istina je da naša koža ume da bude “žedna”, ali neće prestati da to bude tako što ćete vi piti vodu. Koža jeste sačinjena od ćelija koje u sebi sadrže vodu. Može doći do manjka te vode usled nezdravog načina života, zagađenja u vazduhu i manjka fizičke aktivnosti. Dehidrirana koža ima neujednačen ten, na njoj se brže pojavljuju bore, nekada može biti toliko suva da će se ljuštiti i imaćete osećaj peckanja.

Zato, ako imate suvu kožu, veoma je velika verovatnoća da je barijera vaše kože na određeni način narušena i da u njoj nema dovoljno ulja koja bi zadržala vodu. Dakle, tu voda ne pomaže; voda može nahraniti samo zdravu kožu, ali ne i suvu.

Pročitajte i ovo: Ova pravila za korišćenje retinola morate da znate

Šta vam onda može pomoći? Hidratantna krema. Kada je u pitanju izbor hidratantne kreme, tri ključna sastojka na koje treba obratiti pažnju su stearinska kiselina (vrsta masne kiseline), ceramidi i holesterol. Nemojte da vas čudi pominjanje holesterola, holesterol u vašoj skincare rutini neće ni na koj način uticati na holesterol u vašoj krvi. Niti je svaki holesterol loš holesterol. Takođe, uzmite u obzir da, ako pijete lekove koji umanjuju holesterol u krvi, to može uzrokovati da vam koža bude suvlja.

Da bi vaša koža zadržala što više vode, preporučuje se da hidratantnu kremu mažete na lice kad je ono vlažno, idealno je to da radite posle tuširanja. Ako prilikom mazanja primetite da je vaša koža odmah upila kremu, preporučujemo da namažete još jedan sloj, jer to govori koliko je vaša koža dehidrirana.

Pročitajte i ovo: Šta je ciklična nega kože i kako da je praktikujete

Uzmite u obzir da na dehidrataciju vaše kože ne utiču samo spoljašnji faktori, veliki je broj i spoljašnjih faktora. Do suve kože dovodi hladno vreme, jaki vetrovi, ugrejane prostorije u kojima nema vlažnosti, štetni sunčevi zraci, tuširanje vrelom vodom, prečesto umivanje. Sve to može da spreči zadržavanje vode u vašoj koži. Zato se preporučuje da svoju skincare rutinu prilagodite godišnjem dobu, a zimi su vam potrebnije teže, masnije kreme. I ponavljamo i ponovićemo još hiljadu puta ako treba – stavljajte kremu sa zaštitnim faktorom svaki dan, bez obzira na godišnje doba.

Takođe, jedite hranu koja dokazano poboljšava kvalitet kože, kao što je losos, maslinovo ulje, laneno seme, orasi. U suštini, za dehidriranu kožu je najbolja hrana koja u sebi sadrži omega-3 masne kiseline. Zapravo, prema jednoj studiji, dokazano je da uzimanje suplemenata na bazi lanenog semena (2.2 grama na dan), posle dvanaest nedelja dovodi do znatnog poboljšanja kvaliteta kože. Zdrava dijeta u kojoj dva do tri puta nedeljno jedete masne kiseline će biti od znatne pomoći za vaše dehidrirano lice.

To sve ne znači da ne treba da pijete vodu, već samo da ne pijete vodu da biste ste imali hidriranije lice.

Naslovna fotografija: instagram.com/skincare

Jovana Petković

Comments