Marta Lović, poznata voditeljka i influenserka, otkrila nam je o svom putu u svetu digitalnih medija, društvenom aktivizmu i izazovima sa kojima se suočava na internetu. Sa Martom smo razgovarali o njenim stavovima o važnim društvenim temama, načinima na koje koristi humor za prenošenje poruka i daje savete za uspeh na društvenim mrežama. Od tema borbe protiv nasilja nad ženama do suočavanja sa nametnutim standardima lepote, pročitajte kako ova mlada kreatorka sadržaja balansira između javnog i privatnog života, bira saradnje sa brendovima i koristi svoju platformu za pozitivne promene u društvu.
Kako si počela da se baviš influenserskim poslom i stvaranjem sadržaja na društvenim mrežama?
U toku studiranja sam krenula da se bavim novinarskim poslom i snimila nekoliko emisija koje su bile vezane za jedan portal. Taj lep osećaj koji sam imala ispred kamere me je doveo do zajedničkog YouTube kanala sa drugaricom, a zatim i do uspeha i prepoznatljivog sadržaja na društvenim mrežama koji sam izgradila.
Koje društveno-angažovane kampanje su ti posebno važne i zašto?
Mislim da je glas koji imamo na društvenim mrežama veoma bitan i treba da ga koristimo na ispravan način. Baš iz tog razloga uvek prihvatam da budem deo kampanja koje šire svest ili se bore sa negativnim aspektima društva u kom živimo. Nažalost, često su takve kampanje vezane za žene i nasilje, kao i za širenje svesti o toj temi koja i te kako postoji.
Možeš li nam reći nešto više o kampanji "Mogu da neću" protiv nasilja nad ženama u kojoj si učestvovala prošle godine?
“Mogu da neću” je sjajna kampanja koju je pokrenuo Autonomni ženski centar baš sa ciljem širenja svesti o tome šta je, zapravo, nasilje u vezi i koje sve forme može da ima. Saznanje o tome je veoma važno, jer mnoge devojke koje trpe verbalno nasilje toga nisu ni svesne, ono je na neki način “opravdano” kroz manipulativne sposobnosti partnera i, generalno, društva. Buđenje svesti o digitalnom nasilju je, takođe, tema o kojoj mora glasno da se govori i svedoci smo koliko je u poslednje vreme ono uzelo maha, a iz straha od osude teško je o tome javno progovoriti. Mnogo mi je drago da sam bila deo te kampanje i da mogu da pomognem i učestvujem kad su takve teme u pitanju.
Kakav je tvoj stav o nametnutim standardima lepote na društvenim mrežama, pogotovo kad su u pitanju mlađe devojke?
Mislim da je u pitanju pola odgovora, jer sve što je nametnuto nikako ne može da bude pozitivno. Standardi lepote koji se diktiraju su postali vrlo surovi, menjaju se iz godine i godinu i mlade devojke uvode u začarani krug konstantnog nezadovoljstva svojim izgledom. Neophodno je da se prenosi poruka o tome koliko je bitno biti jedinstven i da je to zaista neki naš pečat koji nosimo celog života. Taj pečat je nešto što nijedan nametnut standard lepote ne bi smeo da promeni.
Na koji način koristiš humor u svom sadržaju da bi prenela važne poruke?
Za mene je humor ceo život bio neka vrsta leka u teškim situacijama i odrasla sam u porodici gde je svako na svoj način duhovit. Zato je smeh zaista bitan segment mog života kao i sadržaja koji kreiram na društvenim mrežama. Koristim ga da ukažem na neke stvari koje možda u svakodnevnom životu ne radimo kako treba i često se šalim i na svoj račun. Mislim da je dar i velika privilegija sposobnost da zasmeješ ljude i možda im na neki način ulepšaš dan. Vrlo sam zahvalna na ljudima koji me prate i koji razumeju i prihvataju moj humor na ispravan način.
Šta misliš da je ključno za privlačenje i zadržavanje pažnje publike na društvenim mrežama?
Mislim da magična formula ne postoji, ali je neophodna kreativa, mašta, kao i jedinstvenost koju svaki digitalni kreator mora da ima. Posvećenost i konekcija sa publikom je, takođe, veliki deo uspeha na mrežama, jer svako od nas na neki način zavisi od ljudi koji nas prate.
Kako se nosiš sa negativnim komentarima i kritikama na internetu?
Kroz humor! Zaista nemam toliko negativnih komentara, a i kad stignu to su komentari koji ne mogu da me uvrede. Baš zato, sve to okrenem na šalu i mnogo više cenim sve pozitivne komentare koje dobijam. Nažalost, mnogo mojih kolega prolazi kroz ozbiljno digitalno nasilje i negativne komentare koji su puni mržnje, a razlog za to zaista ne postoji. Mislim da je rešenje za to fokusirati se na svu podršku koja stiže, a ukoliko nekome negativan komentar ka meni ulepša dan, drago mi je da je tako.
Koji su tvoji kriterijumi za saradnju sa brendovima? Da li si nekada odbila određene ponude i zašto?
Odbila sam do sada mnoge saradnje i uglavnom se to odnosi na brendove koji promovišu nešto što se ne uklapa sa vrednostima koje želim da imam i gradim kako u životu, tako i na društvenim mrežama. Jedna od stvari koje ne želim da provišem su, na primer, kladionice, jer je kocka ozbiljna bolest današnjice i zavist o kojoj se, čini mi se, najmanje govori.
Koje su ti omiljene saradnje do sada i zašto?
Svaka saradnja u kojoj imam kreativnu slobodu, ili prenosim važnu poruku mi je ostala u lepom sećanju. Radila sam i i dalje radim sa velikim brendovima i na tome sam beskrajno zahvalna.
Na koji način balansiraš između deljenja i očuvanja svoje privatnosti na mrežama?
Privatnost je nešto što prirodno želimo da ostane zaštićeno i, ukoliko ne želim da nešto otkrivam, jednostavno to ne snimam i ne delim na društvenim mrežama. Takođe, vodim računa o ljudima kojima sam okružena, pa uvek procenim da li je u redu nešto da podelim ili im možda ne bi bilo prijatno u tom trenutku. Bez obzira koliko ljudima koji nas prate deluje da znaju sve o nama, to uglavnom nije ni 20% naših života. Svako od nas ima uspone i padove, dobre i loše dane, a uglavnom biramo da pozitivno utičemo i delimo lepe trenutke.
Fotografije: WANNABE Media
Nikola Gudelj