Pojedine kuće, koje su prodate kroz program Case 1 euro, dovoljno je renovirati kako bi se u njima moglo živeti, dok su druge skoro potpuno oronule. One koje su najviše propatile su svakako građevine koje se na sicilijanskom tlu nalaze još od perioda srednjeg veka – što je za ljubitelje istorije još primamljivije!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 1EuroHouses (@1eurohouses)

Baš tu dolazimo do zabavnog dela priče. Iako je inicijalna ideja bila da se kuće prodaju za jedan euro, potražnja je bila ogromna, pa su se organizovale aukcije. Zamislite da rešite da baš taj jedan euro uložite u nekretnine na Siciliji, a još hiljade ljudi se prijavi na isti oglas poput vas? Da li ste ipak spremni da izdvojite više novca? U selu Sambuca se baš to dogodilo, tako da su stare oronule kuće prodate za veliku sumu novca. Lokalna ekonomija je procvetala, i to bez prethodnog planiranja. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 1EuroHouses (@1eurohouses)

Da vam odgovorim na prvo postavljeno pitanje – u čemu je caka? Dakle, da, kuća zvanično košta jedan euro. Međutim, kada vi date tu sumu, obavezujući troškovi ugovora mogu dostići i trocifrenu sumu novca. Zatim ste u obavezi da kuću renovirate, jer je i to sastavni deo dogovora sa lokalnom vlašću. I sve to morate odraditi u određenom vremenskom periodu koji ne sme da bude duži od pet godina. U zavisnosti od veličine kuće, renoviranje je veoma skupo, što je glavna začkoljica i što nas opet dovodi do toga da ipak ne može svako da priušti kuću u Italiji, pa čak i onda kada ona košta samo jedan euro.

Naslovna fotografija: instagram.com/livesicily

Milica Antić

Comments