Glumica, rediteljka i poznata aktivistkinja, Agelina Jolie već dugi niz godina pokazuje nam da se aktivno zalaže za pozitivne promene, i da u tome ne namerava da stane. U skorašnjem intervjuu, ona je govorila o podršci ženama širom sveta, o obezbeđivanju stabilnih izvora hrane za sve, kao i o čak 20000 različitih vrsta pčela – rekavši kako je njihovo očuvanje definitivno nešto što jeste u našoj mogućnosti. Iako se danas kao ljudska rasa susrećemo sa mnogim problemima i lošim vestima, i često nam se čini da smo preplavljeni emocijama i u nemogućnosti da kreiramo promenu – očuvanje pčela zaista jeste nešto što još uvek nije prešlo granicu nakon koje više ne možemo ništa učiniti. Tim povodom, organizacija UNESCO pokrenula je jedistven program pod nazivom “Women for Bees”, na čijem će se čelu naći upravo Angelina – koja je nazvana i “kuma pčela”.

Populacija pčela počela je da opada još 2006. godine, usled zagaćivača i pesticida, a ponajviše zbog vrste hemikalija pod nazivom neonicotinoidi. Prirodno stanište pčela umnogome je umanjeno ljudskom komercijalnom kultivacijom, odnosno zemljoradnjom, a na umanjenje broja pčela uticalo je i globalno zagrevanje. Planirano je da žene iz organizacije “Women for Bees” izgrade 2500 prirodnih staništa, odnosno košnica, za pčele, do 2025. godine – što će obezbediti dom za čak 125 miliona pčela. U ovom značajnom projektu učestvovaće žene iz svih delova sveta, iz država kao što su Bugarska, Kambodža, Kina, Etiopija, Francuska, Rusija, Ruanda i Slovenija, a one će biti posebno trenirane za praksu uzgajanja pčela, zajedno sa ženama iz Perua i Indonezije. U 2022. godini očekivano je da im se pridruži još žena iz još različitih zemalja.

Uz glavni cilj da se pospeši i očuva globalna populacija pčela, ovaj program ima za cilj i da proširi znanje o različitim praksama očuvanja pčela širom sveta, koje se međusobno veoma razlikuju. Takođe, tokom ovog programa kolonije pčela se neće sa namerom premeštati iz države u državu, odnosno sa kontinenta na kontinent, kako se ne bi ugrozilo njihovo prirodno stanište i kako ne bi došlo do slučajnog prenošenja bolesti među njima. U junu ove godine, Angelina će se pridružiti grupi od prvih deset žena iz programa koje će biti učesnice ubrzanog tridesetodnevnog kursa o očuvanja pčela, koji će voditi Francuska Opservatorija Nauke o pčelama, koja je partner UNESCO-a u globalnom projektu “Women for Bees”.

Naslovna fotografija: instagram.com/natgeo

Jovana Pantić

Comments