Čaj od đumbira je sezonski, blago pikantni napitak idealan da vas zagreje tokom predstojećih jesenjih dana. Ovo je lagani, alcohol-free izbor za večernje uživanje, a pored prijatnog ukusa, umiruje naduven stomak i iritiran želudac, olakšavajući varenje (što je posebno korisno nakon obilnih obroka kojima smo skloni u hladnijoj sezoni).

Osim što pospešuje varenje i smiruje nadutost, čaj od đumbira može da utiče na smanjenje mučnine. Pruža olakšanje trudnicama koje imaju jutarnju mučninu i vekovima se koristi za stomačne probleme i jedina je biljka koja je univerzalno prihvaćena kao bezbedna prema svim konvencionalnim standardima.

Čaj od đumbira je jedno od retkih pića koje istovremeno smiruje i osvežava, a ne sadrži kofein, pa u njemu možete da uživate u bilo koje doba dana. Osim kofeina, ne sadrži ni alkohol, kao ni gotovo nijednu kaloriju (osim ako odlučite da dodate zaslađivač). Dakle, odličan je izbor ako ste u procesu smanjivanja unosa ovih sastojaka zbog zdravlja ili ukoliko ste na nekoj vrsti posebnog režima ishrane.

Dok polako prelazimo sa čaša hladnih osveženja na šolje toplih napitaka i zamenjujemo koktele i ledenu kafu za umirujuće čajeve, nema boljeg trenutka da podelimo značaj napitaka koji sadrže zdrave sastojke poput đumbira. Osim što jača imunitet i izvanrednog je ukusa, ovo piće je omiljeni izbor Stacey Bendet, kreativne direktorke i osnivačice brenda Alice + Olivia.

Prenosimo vam njenu varijaciju poznatog recepta, koja zahteva malo strpljenja, ali su koraci prilično jednostavni i daju savršen rezultat.

Čaj od đumbira: Kako ga pripremiti?

Sastojci

Svež koren đumbira (oko 10-12 cm) – savet: koristite svež koren đumbira zato što donosi poseban ukus koji ne možete da postignete uz pomoć praha ili kesice čaja (verujte nam da je dodatni napor opravdan).

3 kašike lista nane

5 svežih limuna

Manuka med

Voćni zaslađivač (opciono)

Kajenski biber (opciono)

Dodatni listovi nane i kolutovi limuna za ukras

Recept

Očistite svež koren đumbira i kuvajte ga 2 do 3 sata u vodi dok ne omekša. Pustite ga da se ohladi i obavezno sačuvajte đumbirovu vodu. Nakon toga, iseckajte skuvani koren đumbira na kolutove i umutite ga u blenderu sa jednom i po šoljom sačuvane đumbirove vode. Ako je smesa koju ste dobili pregusta, postepeno dodajte više sačuvane vode. Ubacite 3 kašike lista nane i umutite, a zatim iscedite sok iz 5 svežih limuna i uklonite sve koštice.

U velikoj boci, pomešajte đumbirsku smesu i sok od limuna. Kombinujte 3 kašike smese za čaj sa šoljom vruće vode, a za jači ukus dodajte više smese za čaj. Stavite 2 kašike Manuka meda (koji ima velike zdravstvene koristi) ili jednu kašičicu voćnog zaslađivača po svom ukusu. Ukoliko ste ljubitelj, za dodatni šmek dodajte prstohvat kajenskog bibera. Na kraju, šolju ukrasite listom nane i kolutom limuna. Ovaj recept je predviđen za jednu bocu koncentrovanog čaja koji možete da čuvate u frižideru do najviše nedelju dana.

Varijacije čaja od đumbira

Ukoliko želite da zamenite klasičan ukus čaja od đumbira, možete da probate neke od njegovih varijacija (ne brinite, postoji izbor za svačija nepca).

Cimet: Ako želite više začina, dodajte štapić cimeta u svoj čaj pre nego što ga prokuvate.

Kurkuma: Kurkuma donosi dodatne antiinflamatorne prednosti, kao i estetičnu narandžastu boju i još intenzivniji i intrigantniji ukus. Tretirajte svežu kurkumu na isti način kao i svež đumbir – isecite je na tanke kolutove i stavite je u vodu.

Sveža menta: Nana donosi osvežavajući element, koji pomaže da izbalansira toplotu đumbira. Dodajte nekoliko grančica sveže mente u smesu pre nego što je prokuvate i na taj način napravite savršen spoj toplog i osvežavajućeg.

Pročitajte i ovo: Evo koji recept sa TikToka je idealan za vaš horoskopski znak

Naslovna fotografija: pinterest.com/berrymaple.com

Milica Nešić

Comments