Kada pomislimo na couture modne revije, svi znamo da nas uvek očekuje pravi spektakl. Kao što već verovatno znate, couture moda se odnosi na unikatne komade koji su uglavnom napravljeni za specifičnog klijenta. Ovaj tip dizajna je okarakterisan izuzetnom zanatskom veštinom, kao i korišćenjem luksuznih materijala. Couture kolekcije su predstavljene tokom pariske Nedelje mode, i poznate su po tome što pomeraju granice “tradicionalnog” modnog dizajna. Iako se couture može smatrati “tradicionalnom” formom mode, nastavlja da se igra veoma važnu ulogu u industriji tako što postavlja standard za kvalitet, kreativnost i inovaciju.
Couture revije o kojima treba da znate
Alexander Vauthier
Uprkos tome što je ovo kolekcija za proleće/leto, Alexander Vaulthier je debitovao u nizu komada od veštačkog krzna, krojenih jakni, somota i mnogo sjaja – sa mini-haljinama i obimnim dominantnim siluetama. Iako je jasno da je revija aludiranje na sve veću globalnu bazu kupaca brenda (koji se nalaze u različitim vremenskim zonama i klimama tokom cele godine), dizajnera toliko ne privlači koga će potencijalno oblačiti ove sezone dodele nagrada.
Chanel
Kreativna direktorka Chanela, Virginie Viard je inspiraciju za svoju couture kolekciju iscrpela iz ikoničnog pariskog stana Gabrielle Chanel, gde se u čitavom procesu udružila sa Xavierom Veilhanom, francuskim savremenim umetnikom. Kako bi ostali verni svojoj “formi”, Chanel je za ovu reviju pribegao komadima koji su nosivi u svakodnevici, iako su u pitanju couture komadi u pitanju, gde su modeli prikazivali ženstvene, lepršave haljine ukrašene laganim naborima, čipkom i providnim tkaninama.
Pročitajte i ovo: Povratak legendarnog spoja: Yayoi Kusama i Louis Vuitton
Dior
Kreativna direktora brenda Christian Dior, Maria Grazia Chiuri je svoju inspiraciju crpela iz tzv. burnih dvadesetih, tačnije iz Joséphine Baker, ikonične afroameričke pevačice i plesačice. Nju je videla kao glamuroznu ikonu i otelotvorenje čitave ere dvadesetih godina dvadesetog veka. Crazia Chiuri je koristila različite mešavine kultura kako bi stvorila kolekciju komada koje će žene zapravo nositi. Nije ni čudo što su sve siluete na modnoj reviji delovale toliko moderno i laskavo.
Elie Saab
U novoj reviji Elie Saab definitivno nije bilo manjka raskoša, jer je njegova revija bila ispunjena sitnim dekorativnim komadima, vezovima, kristalima i perlama. Ako pratite rad ovog libanskog modnog dizajnera, onda definitivno znate da je u pitanju san svakog maksimaliste.
Georges Hobeika
U pitanju je još jedan libanski modni dizajner, a kada je u pitanju njegova nova revija, bez sumnje su u punoj snazi bili prisutni karneri, perje i sjaj. Dizajner se igrao sa specifično krojenim siluetama i ekstravagantnim oblicima, dok je boja takođe bila glavni fokus čitave kolekcije – uglavnom je to bila ljubičasta, zelena, zlatna i roze.
Giambattista Valli
Kao i uvek, Gianbattista Valli je predstavio pravu vizuelnu gozbu kroz dramatične oblike, ogromne karnere i lepuškaste mašne. Nije bilo manjka lepote i ekstravagancije, a posebno su se istakli komadi bez naramenica sa kaskadnim karnerima i krojenim steznicima u nekoliko nijansi ružičaste; dizajner je naveo Beverli Hils kao svoju inspiraciju za šemu boja. Gotovo sigurno predodređen za crveni tepih, predviđamo da ćemo videti jedan od ovih modnih komada na dodeli Oskara ili Met Gali kasnije ove godine.
Schiaparelli
Upotreba lažnih životinjskih glava i krzna u modnoj kući je izazvalo podeljena mišljenja – ljudi su definitivno pričali o tome, a sigurno ste ispratili čitavu priču na internetu. Sada je to već viralna revija pod nazivom „Inferno“, inspirisana Danteovom Božanstvenom komedijom, pri čemu je dizajner ukazao na savršenu metaforu za muku koju svaki umetnik ili kreativac doživljava prilikom kreiranja kolekcije. Mimo faktora šoka, vrhunci kolekcije uključivali su uglađene krojeve i linije, odela po meri i maštovite preokrete na klasičnoj odeći i haljinama.
Valentino
Podsećajući na klupsku scenu iz 1980-ih i Studio 54, Valentino je svoju reviju predstavio na poznatom pariskom mestu ispod mosta Alexandre. Sviđa nam se kako je kreativni šef Pierpaolo Piccioli koristio blistave i ekstravagantne nagoveštaje na party scenu – prepoznatljiva jarko ružičasta je i dalje bila prisutna u mnogim komadima, iako pomešana sa mekšim pastelnim bojama, kao i crno-belom.
Šta se sve dešavalo na revijama?
Pored dizajnera, važno je napomenuti i glavne goste, neprikosnoveni street style, i glavne momente svih događaja, pa hajde da vidimo šta je to bilo aktuelno.
Ko su bili gosti?
Od dolazaka na revije do afterparty autfita, na događajima su bile prisutne, naravno, i najveće zvezde koje su se “spustile” u Pariz kako bi učestvovale u ovogodišnjim manifestacijama. Pojedini od gostiju bili su dizajnerka Amina Muaddi, glumice Anya Taylor-Joy i Elizabeth Debicki, kao i Jisoo iz BLACKPINK na Dior reviji (koja je i ambasadorka brenda). Isto tako, bile su prisutne i Rosie Huntington-Whiteley na Valentino reviji i Kylie Jenner na Jean Paul Gaultier.
Glavni momenat - Schiaparelli revija
Iako smo se već dotakli kolekcije, nismo mogli da zaokružimo najviralnije trenutke a da ne ubacimo Schiaparellijeve životinjske glave. Dizajniran da izazove razgovor, prvi red revije ubrajao je Kylie Jenner obučenu u najnoviju lavlju haljinu sa piste i Doju Cat obučenu u crveni autfit od glave do pete sa rubinima, koji se sastoji od 30.000 ručno apliciranih Swarovski kristala.
Pročitajte i ovo: Lavovi, kristali i podeljene reakcije – šta nam je sve donela nova Schiaparelli couture revija?
Šta su nosili blogeri AKA street style review
Moda je bila podjednako uzbudljiva i na modnoj pisti i van nje. Influenseri i zvezde uličnog stila su izneli svoje najbolje modne kombinacije sa preuveličanim siluetama, printovima i kožom, dok su drugi aludirali na trendove predstojeće sezone sa minimalnim odevanjem i jarkim bojama.
Naslovna fotografija: instagram.com/giambattistavalliparis
Nenad Grubanoski