Tmurno raspoloženje i nedostatak životne radosti i volje može biti depresivna epizoda, ili prosto period u kome se odvijaju određeni unutrašnji procesi ili u kojima obrađujete nešto što se dogodilo i što vam je poremetilo ravnotežu. Poštujte svoja osećanja i raspoloženja i ponašajte se u skladu sa njima, ali nemojte im se prepuštati i nastojte da izbegnete stvari i ponašanja koja vam mogu pojačati depresivnost. U redu je da budete „van stroja“ neko vreme, ali ne želite da ostanete zarobljeni u mraku, ili da propadnete još dublje.

Ponašanja koja pojačavaju depresivnost

Druženje sa drugim deprimiranim osobama

Možda mislite da će vas drugi utučeni i bezvoljni bolje razumeti, ali druženje sa depresivcima neće doprineti da se osećate shvaćeno, već će samo pojačati vašu depresivnost. Sve su šanse da druge depresivne osobe nemaju kapaciteta da se bave još nečijim problemima, pored svojih. Depresivno raspoloženje je poput kretanja uskim, mračnim tunelom – mučno se krećete, sa osećanjem teskobe, nastojeći da se nekako dovučete do tog svetla na kraju tunela. Nemate baš mnogo razumevanja i empatije za druge koji pokušavaju to isto. Ne zanimaju vas tuđi problemi, fokus vam je uzan (to je taj tunel) i treba vam nešto (i neko) da vam pomogne da prođete kroz to i proširite perspektivu. Viđajte se sa ljudima koji vas podižu, koje zanima šta vam se dešava i koji su stabilni, jer na njih se možete osloniti i oni vam mogu uliti malo svoje snage i energije.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mao.ge (@mao.ge)

Depresivnost se pojačava kada je negirate

Mnogi pokušavaju da suzbiju depresivnost, tako što je neće priznavati. Ali oni mogu samo sebe da zavaraju – drugi primećuju da nešto nije u redu, da ste bez energije i bez volje i da se držite „na mišiće“. Takođe, potiskivanje osećanja će samo dovesti do većeg naboja i do njihovog nekontrolisanog izbijanja. Možete se odjednom rasplakati na poslu, ili u prevozu i ne možete se praviti da to nije ništa. To je zabrinjavajuće i traži vašu pažnju i angažovanje. Pokušajte da shvatite šta vam se dešava i tražite pomoć u tome!

„Pojačivači“ raspoloženja pojačavaju depresivnost

Nećete prevariti depresivnost – ona se neće napiti i otići na spavanje i vibracija vam se neće promeniti ako uzmete neke supstance za „popravljanje raspoloženja“. Pokušaj da se popravite bežanjem u alkohol i drogu, odvešće vas na još mračnije mesto. Ostavite „popravljače“ za srećna vremena, slavlje, intimne trenutke – kad nastupi depresivan period budite trezni, da ne biste potonuli još dublje.

Pročitajte i ovo: Šta sve mogu da budu okidači za pojavu depresije

Pozivanje bivšeg nije od pomoći

Kada vam nije ni do čega i dalje ćete želeti da se nekome poverite, da izložite svoju ranjivost i osetite podršku. Deluje vam logično da zovete bivšeg, jer vas on stvarno poznaje. Ali to je logika ranjivosti, koja vas može povrediti i zbog koje se možete osećati mnogo gore. Ne želite da čujete da on nema razumevanja i vremena za vas, ili da je u vezi sa „normalnom“ devojkom, koja mu ne priređuje drame i ne posmatra ga kao slamku spasa). Savladajte taj impuls. Pozovite prijateljicu ili drugu blisku osobu, koja će vas saslušati i koja će vam reći da je pozovete uvek kad osetite potrebu da zovete bivšeg.

Izolacija pojačava depresivnost

Nije vam ni do čega i niste za društvo – u redu, ali nemojte ignorisati prijatelje i zatvoriti se. Možda vam je potrebna samoća na kratko, ali neće vam pomoći to što ludite sami i posmatrate sebe kao nekog koga treba zatvoriti, da ne zarazi ostale. Ne morate sami da prolazite kroz teške periode, niko ne mora i ne treba to da radi. Obratite se ljudima, pustite ih da vam se približe, shvatite da im je stalo do vas i prihvatite ruku podrške i pomoći koja vam se pruža.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mao.ge (@mao.ge)

Valjanje u blatu depresivnosti

Prihvatanje svojih osećanja nije isto što i valjanje u njihovom blatu. Nemojte se identifikovati sa depresivnim raspoloženjem, prepoznajte tajne misli koje vas guraju u taj mrak. Možda se javlja mrvica zadovoljstva kad pomislite koliko se bliski ljudi brinu zbog vas. Možda nekoga želite da kaznite, uplašite, povredite, time što ćete biti nefunkcionalni i nepredvidljivi. Nemojte se stideti toga – niste prva ni jedina osoba koja koristi depresivnost kao oblik manipulacije i kontrole, to je deo problema koji treba da rešavate.

Upuštanje u površan seks

Površan seks sa nekim do koga vam nije stalo i ko vam se možda i ne sviđa, destruktivan je i kada ste stabilni i to radite iz dosade, ili želje da makar imate seks, kad već nemate vezu. Žene se obično loše osećaju posle tog iskustva – čak i ako je seks bio prilično dobar, pitaju se šta im je to trebalo i razmišljaju o tome da bi više volele da to nisu uradile. Ako poznajete takvo stanje iz svojih boljih dana, nije vam teško da zamislite kako će razorno delovati u lošim danima. Posle besmislenog seksa, depresivnost može biti još gušća i mračnija.

Pročitajte i ovo: Upoznajte hormone sreće – i redovno se družite sa njima!

Naslovna fotografija: instagram.com/mao.ge

Brankica Milošević

Comments