Emocionalne granice su ograničenja koja postavljate za davanje energije i emocija u bliskim vezama – romantičnim, platonskim, porodičnim.

Uspostavljanje ovih granica štiti vaša osećanja i promoviše osećaj bezbednosti. Održavanje emocionalnih granica dovodi do zdravijih odnosa sa ljudima u vašem životu i predstavlja merilo na osnovu kog procenjujete da li neko zaslužuje mesto u vašem životu ili ne. Stvaranje i poštovanje emocionalnih granica je od ključne važnosti kad ste skloni da u vezama i odnosima stavite potrebe drugih ispred svojih potreba.

U redu je ako ne znate kako da odredite svoje emocionalne granice i kako da ih stvorite i održite u bliskom odnosu. Možda ni druga osoba ne zna i možete zajedno otkriti kako da postavite granice i obavezati se da ih poštujete.

Kako mogu izgledati emocionalne granice u odnosima

Emocionalne granice su za svakoga drugačije i mogu biti male ili vrlo značajne, ali uvek bi trebalo da štite ono što vam je bitno i potrebno u vezi. Evo nekih primera, koje možete primeniti u svojim odnosima:

Ne preuzimajte na sebe emocije druge osobe – ako je partner ljut, lako je preuzeti to negativno osećanje, ali je iscrpljujuće i ničemu ne doprinosi, osim tome da počnete da se osećate loše.

Stavite svoje potrebe na prvo mesto i preuzmite odgovornost da ih ispunite – to je zdrava i dobra granica i ne znači da treba da budete sebični, već vam omogućava da se brinete o sebi i budete prisutniji i emocionalno stabilniji u odnosu sa partnerom.

Ne preuzimajte odgovornost za osećanja partnera – ako se naljutio na vas, niste ga vi naljutili, ako je nezadovoljan vašim postupkom, niste vi nezadovoljavajući i nedovoljni. Ovo je važna emocionalna granica koju u bliskim odnosima često zanemarujemo u pokušaju da usrećimo drugu osobu i da steknemo i održimo njenu blagonaklonost, divljenje i potvrdu. Postavljanje emocionalne granice odgovornosti za osećanja, možete se osloboditi očekivanja da ćete zadovoljiti sve emocionalne potrebe druge osobe i da će ona ispuniti vaše – to su nerealna očekivanja koja dovode do razočaranja i nezadovoljstva.

Postavite emocionalne granice u pogledu posvećenosti i vremena – vaša veza predstavlja veliki deo vašeg života, ali ona nije ceo vaš život, naročito na početku. Partner ne treba da bude centar vašeg sveta, niti vi njegov i svako treba da neguje svoja interesovanja i prijateljstva van odnosa. Zato je korisno u startu postaviti ograničenja u vremenu koje možete posvetiti drugoj osobi. Svakome je potrebno dovoljno nezavisnosti u vezi, da bi sačuvao osećaj svoje celovitosti i da odnos ne bi apsorbovao njegovu individualnost.

Postavite granice koje se tiču komunikacije. To može značiti da zamolite drugu osobu da vas ne zove ako je pod dejstvom alkohola i jasno joj kažete da nećete ulaziti u razgovor, ako to ipak uradi. Ili da više volite poruke, nego pozive, ili da se nećete javljati na poziv kada ste na poslu, ali ćete možda moći da odgovorite na poruku.

Pročitajte i ovo: Dealbreakers – poznajete li svoje granice prihvatanja u vezi?

Važnost emocionalnih granica u vezi

Kada su emocionalne granice slabe ili ne postoje, rizikujete da preuzmete odgovornost za negativna osećanja partnera, ili da apsorbujete ta osećanja. Ako je vaš partner imao težak dan i loše je raspoložen kad ste zajedno, vi ne morate biti loše raspoloženi. Možete nastaviti da se osećate dobro, dok mu dozvoljavate da oseti i izrazi svoja osećanja, a da ih pritom ne preuzimate – to je emocionalna granica.

Emocionalne granice takođe označavaju razliku između dve individue – bez granica u vezi, pojedini parovi mogu da razviju zavisnost, emocionalno sagorevanje, preterano žrtvovanje, kao i sukobe i ogorčenje. Preterano ulaganje sebe u vezu funkcioniše na kratko, ali ono nije održivo i ne doprinosi vezi na duge staze. Osim toga, kada vi preterano ulažete, partner se povlači – jer ne samo što ne očekujete i ne tražite od njega ulaganje, već za to nema ni mesta. Da bi se razvila zdrava i trajna veza, potrebno je obostrano ulaganje vremena, pažnje, energije, osećanja, resursa, a emocionalne granice podstiču obostrano ulaganje.

Kako da uspostavite emocionalne granice

Postavljanje emocionalnih granica može biti teško ako ne uviđate da je potrebno, naročito ako se nalazite u ulozi spasioca, koji sve čini da partneru bude bolje i pritom zanemaruje svoje potrebe i blagostanje.

Takođe, može biti teško prekinuti nezdrave obrasce ponašanja, zbog straha od napuštanja, nesigurnog stila vezanosti i niskog samopoštovanja, koji stvaraju dodatne prepreke.

Ako ne želite da uznemirite partnera ili da izazovete sukob, ali shvatate da je uspostavljanje granica neophodno i da morate pokrenuti tu temu, pripremite se i izaberite pravi trenutak.

To je važan razgovor koji ima veće šanse da se odvija u miru i razumevanju, ako ste oboje dostupni i otvoreni – utvrdite da li ste oboje na istoj „talasnoj dužini“ i da li je vaše okruženje mirno i bez ometanja. Vaše potrebe za postavljanjem granica su takođe prilika za partnera da izrazi svoje emocionalne granice, pa se postarajte da mu date prostor za to.

Ne napadajte i ne optužujte partnera, govoreći mu kako treba da se promeni, već koristite „ja“ rečenice (o tome kako se vi osećate i kako vi nešto doživljavate), da biste objasnili kako promena u okolnostima može učiniti da se prijatnije osećate i da budete srećniji.

Budite spremni na kompromis u određenim stvarima, ali takođe, budite čvrsti i nepopustljivi oko stvari u kojima za vas nema pregovora. Budite načisto sami sa sobom koje su to stvari oko kojih nećete praviti ustupke i zatim se držite toga.

Ponovite razgovor o emocionalnim granicama svaki put kada je potrebno – ako ih partner slučajno gazi (ali ne i ako ih potpuno ignoriše), to zaslužuje pažnju i podršku – postavljanje i sprovođenje emocionalnih granica može biti proces koji zahteva mnogo strpljenja i razumevanja od obe strane.

Ako partner ignoriše vaše granice i nakon skretanja pažnje, objasnite mu ponovo zašto vam je to važno, ali ako se obrazac nepoštovanja granica nastavi, morate voditi drugačiji razgovor – o poštovanju i ispunjavanju vaših potreba, o podršci koju vam (ne) pruža i o tome koliko se sigurno osećate u odnosu.

Pojedine odnose je moguće popraviti postavljanjem granica, a neke ne. U tom smislu, granice mogu dovesti do gubitka partnera i ispuniti vaše strahove. Ali, da li ste zaista želeli da ostanete sa nekim ko vas ne poštuje i kome vaše potrebe i želje nisu važne?

Pročitajte i ovo: Granice tolerancije – nezdrave stvari koje u vezi ne treba da tolerišeš

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovepresets

Brankica Milošević

Comments