To što je vaša dnevna soba mala ne znači da ne može biti lepo uređena. Sa malo kreativnosti, pametnim trikovima za ukrašavanje i dobrim izborom nameštaja, može da ima savršen dizajn. Sastavili smo listu šta ne treba da radite kada uređujete malu sobu, odnosno koje greške prilikom uređenja male sobe morate da izbegnete, kako bi prostor izgledao vizuelno veći.
Najčešće greške prilikom uređenja male sobe
Ne zanemarujte vertikalni prostor
Kada nema puno prostora na podu, može da bude nemoguće ukrasiti i opremiti svoj dom. Međutim, rešenje može biti jednostavno. Postavljanje draperija tačno ispod krune odmah čini prostoriju većom. Kad prestanete da zanemarujete vertikalni prostor, otvarate vrata za više dekoracije i prostora za skladištenje. Zidne konzole i police čine pod vidljivim i pomažu u povećanju prostora. Takođe preporučujemo korišćenje ogledala da bi prostor izgledao veći, kao i fokusiranje na vertikalnost — ako imate priliku da dodate panele za draperije, uradite i to.
Previše nameštaja
Pretrpavanje male prostorije sa previše nameštaja možda je dobro za maksimalno iskorištavanje čitavog prostora, no u stvarnosti dolazi do velike zagušenosti koja ga vizualno smanjuje te ga čini manje ugodnim za boravljenje. Kada uređujete dnevni boravak malih dimenzija, koristite samo esencijalne komade. Možete staviti tepih kao centralni komad u prostoriji pa videti kako oko njega postaviti ostali nameštaj. Držite se centralnog uređenja – oko tepiha u sredini prostorije postavite stolić te onda oko njega kauč ili naslonjače. Time će stvoriti iluziju dubine i povećanog volumena. Izbegnite i najčešće greške pri kupovini sofe.
Ne oslanjajte se na jedan izvor osvetljenja
Gornje osvetljenje nije uvek najidealnije. Srećom, postoji mnogo tankih lampi i zidnih svetiljki koje će osvetliti svaki prostor i učiniti ga većim. Slojevito osvetljenje je ključno — koristite kombinaciju gornjih, podnih i stonih lampi da biste osvetlili prostor. Zidne lampe su odličan način da uštedite prostor na podu, a ogledala se mogu koristiti za odbijanje prirodne svetlosti, čineći prostoriju većom.
Odabir pogrešnih boja
Promišljanje o dužini zavesa možda se čini kao suvišan posao, ali pogoditi pravu dužinu, jeste zadatak kom se vredi posvetiti. Preduge zavese izgledaće neuredno i zagušiće prostoriju, a njihovim skraćivanjem na pravu meru možete je u potpunosti transformirati. Generalno pravilo je da se držite dužine do poda ili malo iznad, to je omiljeni trik dizajnera kojim postižemo veliku razliku u vizualnom identitetu sobe. No postoji izuzetak u ovom pravilu i odnosi se na zavese koje dolaze na prozore te bi njihova dužina trebalo da završi na prozorskoj dasci.
Sakriven spremišni prostor
Iskoristite prostor ispod kreveta ili ispod prozorske daske jer skriveno spremište izgleda manje i ne zatrpava sobu čineći je urednom i većom.
Klizna vrata
Obična vrata na ormarima treba da imaju prostora kako bi se otvarala i zatvarala, a klizna vrata ne, zbog čega su ormari s kliznim vratima idealni za male sobe.
Pročitajte i: Najčešće greške u uređenju enterijera zbog kojih vaš dom izgleda skučeno
Naslovna fotografija: instagram.com/smallspacedesigns
Marina Puzić