Suva kosa

Tokom mladih godina naš organizam proizvodi previše ulja i zato i vaša kosa ima tendenciju da postane veoma masna u tom periodu, ali i to će se promeniti kada zađete u četvrtu deceniju. Folikuli kose proizvodiće znatno manje ulja i učiniti vašu kosu veoma suvom i podložnom spoljnim uticajima, a žene u ovim slučajevima često posežu za različitim uljima za stilizovanje kako bi je donekle zadržale u mestu.

Sede vlasi

Pojava sedih vlasi je jedan od prvih znakova starenja kose koji uglavnom primete sve žene, a najčešće se javlja na ulasku u tridesete. S obzirom na to da naš organizam radi dosta sporije kako starimo, to utiče i na ćelije melanocita koje proizvode boju naše kose. Našem organizmu je potrebno više energije kako bi proizveo pigmentovane vlasi, zato vaša boja kose mora biti žrtvovana kako bi se drugi procesi u organizmu nastavili normalno.

Životni stil

Stanjivanje kose, promena njene teksture i pojava sedih vlasi su samo neke od promena koje su neizbežne i koje će se dogoditi svakoj ženi u jednom trenutku, ali i stil života može dosta uticati na starenje naše kose. Stres i ishrana imaju veliki uticaj na naše celokupno zdravlje, a samim tim znatno utiču i na promene vidljive na kosi. Previše stresa može dovesti do prevremene pojave sedih vlasi, baš kao i loša i neizbalansirana ishrana.

Kako se boriti protiv starenja kose?

Kosi je potrebno pružiti podrobnu negu, baš kakvu pružate i svom licu. Preporučuje se da nakon četrdesete godine prestanete sa korišćenjem proizvoda za stilizovanje kao što su različite pene i ulja, kao i da kosu što ređe peglate ili uvijate. Takođe se preporučuje da iz nege izbacite i suvi šampon, jer on može dovesti do dodatnog isušivanja temena glave. Potražite proizvode koji u sebi sadrže keratin i sastojke kao što je cetil alkohol koji će omogućiti reparaciju kose.

Naslovna fotografija: instagram.com/theouai

Aleksandra Aničić

Comments