Žene su izgradile čitave filozofije o tumačenju “malih signala”, a onda smo saznale da ih možda i nema. Šta vi mislite o tome?

Žene se sve manje bave tumačenjem signala, a sve više pokušajima da dostignu nemoguće standarde. Savremene žene vode bitku same sa sobom dokazujući da su savršene i u svemu uspešne: i kao žene, i kao majke, ljubavnice, žene od karijera? Mediji prikazuju mršave tinejdžerke kao seksi ideal koji odrasle žene teško da mogu da postignu. Mnoge žene troše enormne količine novca i vremena u pokušaju da se prilagode socijalno poželjnoj slici. Kozmetička i modna industrija žestoko diktiraju tempo i slabe naše otpore. Operacije, perfekcionistički zahtevi, dijete i izgladnjivanje novi su putevi kojima same sebe tiranišemo.

A tiranija mladosti i poželjnosti, da se dopadnemo, da nas vole, da odgovaramo idealima, standardima, stereotipima, nije li to opet skretanje s važnih tema: koliko zarađujemo, da li u svim segmentima društva imamo jednaka prava? Da li smo zaista zaboravile na suštinsku stranu samoprihvatanja, ljubavi, majčinstva, telesnog uživanja, neponovljive lepote koju sačinjava splet neponovljivih osobina i kvaliteta? Fizički izgled je samo jedan od njih. Vibracija koju nosimo, posebnost kojom zračimo je toliko jedinstvena da se nikakvim operacijama ne može promeniti. Da li ćemo sačuvati sjaj u očima i osmeh zadovoljstva je neuporedivo važnije od besmislenog napora da izbrišemo bore i da izgledamo mlađe.

Žene književnice, psiholozi, filozofi, feministkinje, obične žene, hrabro su u prošlosti koračale i nosile ideju o slobodi, slobodi uživanja i pravu žene da bira, uživa i ima jednaka prava kao i muškarci. Da li su savremene žene zaboravile na taj veliki pomak i doprinos miliona žena koje su uprkos jakim otporima rušile patrijarhalne stege i predrasude? Da li smo krenule putem da postajemo same sebi dovoljno ili još paradoksalnije, da se dokazujemo pred drugim ženama? Da li u toj našoj ženskoj borbi ima mesta za muškarce, za ljubav prema muškarcu, zrelost u ljubavnom odnosu, povezanost i bliskost. Da li je potrebno da ostanemo same i sebi dovoljne pa da shvatimo da smo preterale?

Tradicionalno treniranje žena da budu poslušne do skoro je bilo dominantno  u našoj sredini. Stereotipizovani društveni standardi opisivali su  ženstvene žene kao više poslušne, manje nezavisne, manje sposobne, manje preduzimljive, manje takmičarske, više sklone uzbuđenju i emotivnije i manje objektivne od muškaraca. Ovo je vreme  rađanja nove dimenzije ženstvenosti. Današnje žene su hrabrije, jače, samostalnije nego što su ikada u prošlosti bile. Trenutak je da pokažemo tu vrstu mudrosti i  da se ne odričemo svega onoga što smo u prošlosti naučile. Smatram da je deo našeg nasleđa u emocijama, kreativnosti, ljubavi, roditeljstvu i da ideja o savremenoj ženi i ženstvenosti ne bi trebala da isključi ove dimenzije.

4 1 Gordana Nikić, psiholog: Pronalaženje partnera nije nemoguć posao ako dobro poznajemo sebe

Kad smo kod tih signala, nesporno je da ih je danas daleko teže tumačiti upravo zbog društvenih mreža. Ako nas neko doda za prijatelja na Facebook-u, lajkuje nam fotografije ili redovno prati slike koje kačimo na story – tj. sadržaj koji ne staje posle 24h, da li to možemo protumačiti kao neki vid dopadanja?

Naravno da je teže. Ali ako donesemo jasnu odluku da želimo da upoznamo partnera ili više potencijalnih partnera kako bismo izabrali odgovarajućeg, šta možemo da izgubimo? Strah i nepoverenje od neizvesnosti. Ljubav se ne dobija. Da je tako, mnogi bi bez truda dobijali sve što požele.

Naslov Vaše knjige nam ostavlja blagi strah – Da li će ljubav preživeti 21. vek i kako mi možemo doprineti tome da preživi?

„Sajber romansa” ili „realan“ kontakt – da li je internet epoha srušila mit o romantičnoj ljubavi? Svakodnevno učestvujemo u internet komunikaciji, ali smo, kada se monitor ugasi, usamljeni i gladni bliskosti. S jedne strane, mogućnosti da upoznamo potencijalne partnere nikada nisu bile veće, a s druge strane, da li nam kontakti preko interneta govore više o usamljenosti nego o slobodi? Istovremeno smo i društveniji, ali i izbirljiviji i zatvoreniji.

Početkom  21. veka dešavaju se brojne promene u ljubavi i partnerskim odnosima koje sve više dolaze do izražaja. Da li je partnerska ljubav i za današnje generacije jedna od osnovnih vrednosti kojima teže? Ili era interneta donosi neke nove vrednosti i koje? U razvijenom svetu 90% veza započinje prvu komunikaciju putem interneta. Kako je u našoj sredini? Ovo su izazovne teme za sve istraživače ljubavi i partnerskih odnosa.

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Fotografije: Miomir Milić

Elena Erdeljanović

Comments