Koju vrstu podrške i pomoći Udruženje pruža ženama i kakav zadatak ima mentor?

Udruženje poslovnih žena Srbije od svog osnivanja bavi se edukacijom za započinjanje i razvoj preduzeća, umrežavanjem, mentorstvom, organizovanjem B2B sastanaka i drugim vidovima ekonomskog osnaživanja žena. Svaka od nabrojanih podržaka može biti krucijalna za razvoj nekog preduzeća u nekom momentu, ali mislim da je mentorstvo sigurno podrška koja se najviše pamti i traje veoma dugo. Naše je iskustvo da preduzetnice, a najčešće su to i naše članice, koje su uspele u svom poslu, rado dele svoje iskustvo sa drugim preduzetnicama, početnicama. Formalno ili neformalno mentorstvo, razmena iskustva u razgovoru na našim redovnim sastancima ili putovanjima je odlika našeg Udruženja. Sve mi rado pomažemo jedna drugoj ako se nađemo u nevolji, iznosimo naše iskustvo u sličnim situacijama ili vredno i sistematično kroz program mentorstva koji smo razvili, radimo sa mladim preduzetnicama da bi im pomogle da što lakše prevaziđu početničke prepreke i krenu već utabanim stazama. A tada se između mentorke i početnice razvije odnos koji traje još dugo, a često se završava i partnerstvom u poslu, nekim novim proizvodom sa kojim zajedno izlaze na tržište.

Intervju Olivera Popović potpredsednica UPŽ Srbije Žene pouzdaniji i sigurniji poslovni partneri 3 Olivera Popović, potpredsednica UPŽ Srbije: Žene pouzdaniji i sigurniji poslovni partneri!

U kolikom procentu poslovni projekti žena uspevaju i prema vašem iskustvu, od čega to najviše zavisi?

Statistika koju je svojevremeno vodio EBRD pokazuje da žene u znatno većem procentu završavaju projekte koje su oni organizovali dok je generalno iskustvo banaka da su žene redovnije platiše kredita koje podižu. To samo pokazuje da su žene pouzdaniji i sigurniji partneri, koje teže ka tome da završavaju poslove u većem procentu od muškaraca.

Kad žena reši da pokrene svoj posao, na kakve teškoće treba da računa i gde su glavni izvori pomoći i podrške?

Postoje dve vrste prepreka, jedna u početku kada se firma osniva i druga u toku rasta i razvoja firme. Na početku, glavni problem žena u Srbiji koje se odlučuju da osnuju svoju firmu je to što su se one odlučile jer moraju, jer su ostale bez posla. Retko koja to radi iz izazova. Kao posledica toga je da često nisu podržane od strane porodice ili nemaju dobro razvijenu biznis ideju, a finanijska pomoć najčešće ne dolazi tako lako ni sa jedne strane. Kada žena uspe da prevaziđe “dečije bolesti” u razvoju firme i opstane više od 3 godine, tada su problemi najčešće u pristupu finansijama, potrebnim veštinama kao i pristupu tržištu, s obzirom na to da su žene u većini slučajeva vlasnice mikro i malih preduzeća.

Intervju Olivera Popović potpredsednica UPŽ Srbije Žene pouzdaniji i sigurniji poslovni partneri 4 Olivera Popović, potpredsednica UPŽ Srbije: Žene pouzdaniji i sigurniji poslovni partneri!

U svojoj bogatoj karijeri napravili ste potpuni zaokret i promenili profesiju – a to je nešto što je gotovo tabu u našem društvu. Kod nas još uvek vlada ubeđenje da smo “završili posao” kad se zaposlimo i radimo za platu, a o promeni profesije retko ko razmišlja i još ređe se usuđuje. Kako je to išlo kod vas? Kojim putem ste došli do promene profesije, da li je to bila neka vrsta prirodnog razvoja vaših interesovanja i sposobnosti, sticaj okolnosti, ili sve zajedno?

Kod mene je zaokret nastao u vreme kada sam već završavala svoju “redovnu” karijeru, pred odlazak u zvaničnu penziju. Prošla sam jedan ciklus rada u državnoj firmi, prošla sam razvoj privatne firme od 3 do 150 zaposlenih i stekla veliko iskustvo. Radila sam u oblasti koja se promenila drastično za to vreme, od host računara i velikih poslovnih aplikacija, preko pojave PC-a, interneta, mobilnih telefona i poslovnih aplikacija na mobilnim uređajima, ali i aplikacija koje upravljaju vašim životom. Za sve vreme moje 35-ogodišnje karijere mnogo sam učila, tako da nisam mogla da ne vidim da mogu to znanje da primenim i u drugim oblastima i da vodim bilo koji drugi biznis iako nisam iz te profesije potekla. To bi bio onaj deo vašeg pitanja koji se odnosi na prirodni razvoj interesovanja i sposobnosti. A onda nastaje sticaj okolnosti da jedan od mojih sinova, preuzima porodični posao koji je razvio moj suprug, stomatološku ordinaciju, i kreće da se suočava sa proširivanjem baze klijenata. Moje iskustvo, nove tehnologije, dinamičko menjanje tržišta i mnogi drugi faktori uticali su na to da krenem u istraživanje kako da obezbedim klijente porodičnoj ordinaciji i tako sam se našla u svetu marketinga i dentalnog turizma.

To je moje iskustvo, ali svakako preporučujem i mnogo mlađim osobama da kroz svoju profesiju prolaze širom otvorenih očiju, da mnogo uče, da su radoznali i hrabri da istražuju nova rešenja, a onda će i, ako bude potrebno, promena profesije doći sama od sebe, kao rezultat.

Comments