Koliko je to važno za poslovanje jedne firme?

Može se reći da je unapređenje odnosa i pružanje mogućnosti usavršavanja zaposlenima ključ razvoja savremene kompanije, kako u svetu, tako i kod nas.

tanja sokcic1 Wannabe intervju: Tatjana Šokčić, Business Consultant, osnivač HR Centra

Kako vi radite na profesionalnom razvoju i da li koristite testove koji se upotrebljavaju u psihologiji?

U “HR Centru” sagledavamo potrebe klijenata sa svih aspekata – kroz zahteve razvoja poslovanja, profesionalnog razvoja svakog pojedinca kao i ličnog razvoja zaposlenih. Sve tri komponente su povezane i međuzavisne.

Svako od zaposlenih svojim profesionalnim znanjima i veštinama doprinosi rastu i razvoju same kompanije. Baš zato, kompanije su zainteresovane da ulažu u razvoj veština i profesionalnih znanja svojih ljudi. Sa druge strane, današnji zaposleni shvataju da njihov profesionalni razvoj treba da bude podržan i njihovim ličnim razvojem. Sve više kompanija uviđa ovu povezanost i spremni su da svojim ljudima pruže i više od standardnih edukacija u cilju razvoja poslovnih veština. Sve više govorimo o razvoju, a ne edukaciji, govorimo o potencijalu osobe, razvoju kompetencija.

Testovi za čije smo korišćenje sertifikovani, koristimo za procenu potencijala i kompetencija zaposlenih od kojih se očekuje da podstaknu razvoj kompanije. Ta procena je u stvari ulazni parametar za sve naše programe razvoja (npr. menadžment ili prodajnih veština, lideršipa).

Govorimo o testovima koji nam daju odgovor na pitanje kome najbolje leži koja vrsta posla, ko ima potencijala za druge, više pozicije, kako se koji stilovi u komunikaciji mogu uklopiti u jednom timu, kako tim može postati harmoničan…

Koje su vaše specijalnosti i šta sve nudite svojim klijentima?

Ekspertize našeg tima su različite i dopunjujuće pa smo u prilici da ponudimo klijentima kompletno sagledavanje poslovanja i sveobuhvatne programe razvoja poslovanja i profesionalnog razvoja njihovih zaposlenih. Praktično rečeno, naši konsultanti mogu da procene poslovanje i razvojne potrebe kompanije, na osnovu toga naprave strategiju i sprovedu je u delo kroz konsalting, koučing, edukacije, mentorske programe kojima se unapređuju profesionalne veštine zaposlenih.

Oblasti koje pokrivamo su na primer: upravljanje i liderstvo, prodaja i briga o korisnicima, ljudski resursi, finansije i radno pravo.

Da li postoji psihologija zaposlenog lica, ili psihologija recimo menadžera i kako biste je opisali?

Ne postoji kao pojam. Možemo govoriti o psihološkim profilima ljudi, radnim preferencama, kompetencijama potrebnim za neku poziciju. Testiranja kojima se ovo određuje se rade da bi se identifikovali pravi ljudi za prave poslove.

Comments